1 2 3 4

Лист про проведення Всеукраїнської природоохоронної акції „Первоцвіт”

2 березня 2017 - Администратор

РІВНЕНСЬКА ОБЛАСНА РАДА

УПРАВЛІННЯ ОСВІТИ І НАУКИ ОБЛДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ 

КОМУНАЛЬНИЙ ЗАКЛАД «СТАНЦІЯ ЮНИХ НАТУРАЛІСТІВ» РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ

 

33028, м.Рівне, вул. В.Чорновола, 79-б, тел./факс   23-01-49

­­­­­­­­­­­­

 

02 березня  2017 р. № 02-06/52

Директорам загальноосвітніх і

позашкільних навчальних закладів

 

  Просимо довести до відома керівників загальноосвітніх навчальних закладів лист  Всеукраїнської екологічної ліги від 01 березня 2017 р. вих. 13/03 про проведення Всеукраїнської природоохоронної акції „Первоцвіт. Копія листа додається. 

 

 

 

 

Директор Станції юних натуралістів                                        Т. Остафійчук

Шехтер Л.М.тел. (0362)230149      

 

 

 


ВСЕУКРАЇНСЬКА ЕКОЛОГІЧНА ЛІГА  

Україна, 01033, м. Київ, вул. Саксаганського, 30-В, оф. 33,

 

 

тел. (044) 289-31-42

 

E-mail: vel@ecoleague.netwww.ecoleague.net





 

 



Вих.13/03 від 1 березня 2017         року

 

 

 

Головам обласних, районних, міських організацій Всеукраїнської екологічної ліги, координаторам обласних, районних, міських організацій Всеукраїнської дитячої спілки «Екологічна варта»

Акція «Первоцвіт!»

 

 У березні Всеукраїнська екологічна ліга спільно з Всеукраїнською дитячою спілкою «Екологічна варта» та Національним молодіжним центром  «Екологічні ініціативи» традиційно проводить Всеукраїнську природоохоронну акцію «Первоцвіт!». Її мета – зберегти ранньоквітучі первоцвіти, які зривають і продають на стихійних ринках, а також спрямувати зусилля громадян на практичні дії щодо їх захисту.

Щороку наприкінці зими та на початку весни в Україні знищуються внаслідок незаконного збирання та продажу мільйони первоцвітів. Більшість цих видів занесено до Червоної книги України та обласних «червоних» списків регіонів. Крім того, значна частина видів первоцвітів охороняється міжнародними конвенціями, які ратифіковано в Україні. Акцію розпочинають перед відзначенням Міжнародного дня прав жінок і миру, адже саме у цей час продають та купують найбільшу кількість незаконно зірваних квітів. Багато рідкісних декоративних рослин, занесених до Червоної книги України, зникають. Найяскравіше ця тенденція простежується саме на прикладі первоцвітів, які збирають переважно для продажу. Щоб запобігти винищенню перших весняних квітів, члени ВЕЛ, НМЦ «Екологічні ініціативи» та ВДС «Екологічна варта» проводять щороку активну еколого-просвітницьку та пропагандистську роботу.

 

Акція «Первоцвіт» – це комплекс оперативних, просвітницьких та агітаційно-пропагандистських заходів. Оперативна робота полягає в припиненні торгівлі первоцвітами, складанні протоколів на порушників, проведенні рейдів, патрулюванні на ринках разом із працівниками МВС. Просвітницька робота – проведення уроків, позакласних заходів, бесід. Пропагандистсько-агітаційна робота полягає у розповсюдженні листівок, звернень до населення із закликами берегти ранньоквітучі весняні квіти, які по-хижацьки знищуються заради фінансового прибутку.  Важливим є проведення анкетування громадян стосовно їхнього ставлення до цієї проблеми. Такий соціологічний аналіз дасть можливість визначити, наскільки свідомо та відповідально ставляться  люди до збереження природи.

Учасники акції також визначають місця зростання квітів, забезпечують охорону цієї території, організовують патрулювання, проводять роз’яснювальну роботу серед населення.Брандушка різнобарвна, підсніжники складчастий та білосніжний, цикламен Кузнецова, шафран Гейфелів – ці квіти занесено до Червоної книги України. Всеукраїнська екологічна ліга впевнена, що спільними зусиллями ми зупинимо поповнення цього списку.  

Додатки:

 

      1.   Інформація щодо плану заходів акції «Первоцвіт»

2.   Листівка «Закликаємо всіх небайдужих обєднати зусилля для збереження    

 

    первоцвітів»

     3.   Листівка «Весняні квіти, що підлягають охороні»

     4.   Листівка «Памятайте про закон»

    5.   Анкета «Чи знаєте ви, що таке первоцвіти?»

    6.   Положення про Всеукраїнський фотоконкурс «Первоцвіти в природі».

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 З повагою,

голова Всеукраїнської

екологічної ліги                                                                                                            Т. В. Тимочко

 

  

Орієнтовний план заходів до акції «Первоцвіт»

 

 У весни багато прикмет. Одна з них – поява первоцвітів. З настанням тепла у наших лісах з’являються тендітні первістки оновленої землі. Ліс, напоєний весняними водами, прокидається від зимового сну.Збирання первоцвітів дуже шкодить природі тим, що не дає можливості рослинам утворити насіння. До того ж пошкоджуються сусідні квітки, ламаються стебла та бруньки, повністю нівечаться рослини. Зірвати стеблину з трьома первоцвітами означає, що загинуло 45–60 насінин. І, як наслідок – відсутність нових рослин. Для того, щоб з насіння конвалії виросла доросла квітуча рослина, необхідно 7–8 років. Сам процес проростання насіння є тривалим і складним. За короткий термін первоцвіти мають встигнути вирости, відцвісти, утворити насіння, накопичити поживні речовини. І якщо ми перериваємо розвиток рослини, то в наступному році більше її не побачимо.Продавати дикорослі рідкісні види рослин заборонено відповідно до ст. 9 Закону України «Про рослинний світ», Кодексу України «Про адміністративні правопорушення» (ст. 88). У разі продажу «червонокнижних» рослин з порушника стягується компенсація за кожну рослину та накладається штраф. Первоцвіти ще мають іншу назву – ефемероїди. Це слово грецького походження і в перекладі означає «скороминучий», «швидкоплинний». Така назва пов’язана з тим, що надземні частини цих рослин живуть лише протягом кількох тижнів, їхні квітки швидко відцвітають. Ефемероїди готуються до весни ще восени, накопичуючи в своїх цибулинах запаси поживних речовин, щоб раніше від інших рослин зустріти весну та потішити нас своєю красою. Вони добре адаптуються до снігу та сильних морозів, але у них є інший ворог, від якого важко врятуватися, – це людина.Потрібно навчати дітей та дорослих відчувати та оберігати цю надзвичайну красу, розвивати почуття дбайливого ставлення до природи, формувати у нового покоління природоохоронні навички, розповідати про елементарні поняття екологічної культури.Досягти цієї мети можна різними шляхами. Одним з них є природоохоронна акція Всеукраїнської екологічної ліги «Первоцвіт!». 

 

Всеукраїнська екологічна ліга пропонує орієнтовний план заходів для проведення акції:

 

 1.     Визначити місця зростання первоцвітів, занесених до Червоної книги України. 2.     Розмістити інформацію про акцію у районних ЗМІ. 3.     Підготувати лист-звернення до відділів, управлінь освіти, екології та природних ресурсів з проханням підтримати акцію.4.     Випустити та розповсюдити листівки серед громадян району, міста, розклеїти їх на місцях продажу ранніх квітів. 5.     Здійснити патрулювання з представниками правоохоронних органів по місцях продажу первоцвітів, на залізничних вокзалах. Скласти протоколи на порушників.  6.     Вилучені букетики первоцвітів можна роздати у лікарнях, дитячих садках з відповідними роз’ясненнями  Освітнім закладам можна запропонувати провести: ·        конкурс «День квітів» серед учнів молодших та середніх класів (конкурси малюнка, казок, віршів, творів, художньої композиції, вікторини);·        конкурс листівок до весняних свят;·        уроки, позакласні заходи;·        конкурс костюмованих демонстрацій, організація і створення міні-театрів;·        вікторини (пошукового характеру);·        конкурс дитячої творчості (вироби з вторинних матеріалів та ін.);·        бесіди «Що таке “Первоцвіт”». До акції пропонуємо залучати дітей, молодь, інші громадські організації, державні установи, широкі кола громадськості.  

 

 

 

Білоцвіт весняний, брандушка різнобарвна,  підсніжник білосніжний, рябчик гірський, тюльпан дібровний, тюльпан Шренка, цикламен Кузнецова, шафран Гейфелів – види, занесені до Червоної книги України.

 

 

В Україні вже зникло майже 50 видів рослин. Цей процес триває...

 

ЗАКЛИКАЄМО

 

всіх небайдужих об'єднати зусилля для збереження первоцвітів!

Коли ми їх безтурботно зриваємо, ми не чуємо їхнього голосу, не бачимо сліз. Але вони живі – перші вісники пробудженої природи, ніжні, тендітні первоцвіти.

Збережемо те, що подарувала людству природа!

 

 

Наша адреса:,

 

 

вул. Саксаганського, 30-В. оф. 33, м. Київ-01033,

 

  т/ф: 289-31-42

 

E-mail: vel@ecoleague.net

www.ecoleague.net


Збережемо первоцвіти!

 

 

 

Весняні квіти, що підлягають охороні:

 

 

 

Родина Первоцвітові (Primulaceae):

цикламен коський (Кузнецова)

 

Родина Амарилісові (Amaryllidaceae):

підсніжник Ельвеза

підсніжник білосніжний (звичайний)

підсніжник складчастий

білоцвіт весняний

білоцвіт літній

 

 

 

Родина Лілійні (Liliaceae)

рябчик руський

рябчик шаховий

 

   Родина Пізньоцвітові (Colchicaceae):

брандушка різнобарвна (пізньоцвіт різнобарвний)

 

пізньоцвіт анкарський       

 

 

 

Родина Півникові (Iridaceae):

шафран Гейфелів

шафран сітчастий

шафран гарний

шафран кримський

шафран вузьколистий

 

 

рябчик малий

рябчик гірський

еритроній собачий зуб

тюльпан бузький

тюльпан змієлистий

тюльпан дібровний

тюльпан Шренка

тюльпан скіфський

тюльпан двоквітковий

 

 

 

   Родина Гіацинтові (Hyacinthaceae)

рястка відігнута

рястка двозначна

рястка Буше

рястка гірська

 

 

 

 

 

 

 

Наша адреса:,

 

 

вул. Саксаганського, 30-В. оф. 33, м. Київ-01033,

 

 

т/ф: 289-31-42

 

E-mail: vel@ecoleague.net

www.ecoleague.net

 

 

 

 

 

 

 

АНКЕТА

 

1. Чи знаєте Ви, що таке первоцвіти?

Так

Ні

 

2. Чи купуєте Ви первоцвіти?

Так

Ні

 

3. Якщо «Так», то з якою метою?

a)     для естетичної насолоди;

б)для подарунку;

в)свій варіант.

 

4. Якщо «Ні», то чому?

a)     не подобаються ці квіти;

б)знаю, що вони перебувають під охороною;

в)шкода грошей;

г)свій варіант.

 

5. Чи знаєте Ви, що первоцвіти занесені до Червоної книги України і перебувають під охороною?

Так

Ні

 

 

 

 

 

 

6. Чи погоджуєтесь Ви з думкою, що продаж первоцвітів необхідно заборонити?

Так

Ні

 

7. Чи збирали Ви первоцвіти самостійно?

Так

Ні

 

8. Назвіть основне джерело Ваших знань про охорону первоцвітів?

a)     освітній заклад;

   б)ЗМІ (газети,журнали, радіо, телебачення);

   в)родичі, знайомі;

   г)не знаю про охорону первоцвітів.

 

9. Чи маєте Ви бажання взяти участь в акції «Первоцвіт»?

Так

Ні

 

10. Чи будете Ви надалі залишатися байдужими до знищення первоцвітів після ознайомлення з нашою інформацією?

Так

Ні

 

 

 

 

 

АНКЕТА

 

1. Чи знаєте Ви, що таке первоцвіти?

Так

Ні

 

2. Чи купуєте Ви первоцвіти?

Так

Ні

 

3. Якщо «Так», то з якою метою?

а)для естетичної насолоди;

б)для подарунку;

в)свій варіант.

 

4. Якщо «Ні», то чому?

а)не подобаються ці квіти;

б)знаю, що вони перебувають під охороною;

в)шкода грошей;

г)свій варіант.

 

5. Чи знаєте Ви, що первоцвіти занесені до Червоної книги України і перебувають під охороною?

Так

Ні

 

 

 

6. Чи погоджуєтесь Ви з думкою, що продаж первоцвітів необхідно заборонити?

Так

Ні

 

7. Чи збирали Ви первоцвіти самостійно?

Так

Ні

 

8. Назвіть основне джерело Ваших знань про охорону первоцвітів?

   а)освітній заклад;

   б)ЗМІ (газети,журнали, радіо, телебачення);

   в)родичі, знайомі;

   г)не має знань про охорону первоцвітів.

 

9. Чи маєте Ви бажання взяти участь в акції «Первоцвіт»?

Так

Ні

 

10. Чи будете Ви надалі залишатися байдужими до знищення первоцвітів після ознайомлення з нашою інформацією?

Так

Ні

 

 

 

 


 

 

ВСЕУКРАЇНСЬКА ЕКОЛОГІЧНА ЛІГА

Україна, 01033, м. Київ, вул. Саксаганського, 30-В, оф. 33

тел. (044) 289-31-42

E-mail: vel@ecoleague.net

 









 

 

 

 

 

 


ПОЛОЖЕННЯ

про Всеукраїнський фотоконкурс

«Первоцвіти у фотообєктиві натураліста» 

 

 

І. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

 

 

Всеукраїнська екологічна ліга проводить фотоконкурс спільно з Всеукраїнською дитячою спілкою «Екологічна варта» та Національним молодіжним центром «Екологічні ініціативи».

У весни багато прикмет. Одна з них – поява первоцвітів. З настанням тепла у наших лісах з’являються тендітні первістки оновленої землі. Ліс, напоєний весняними водами, прокидається від зимового сну.

Збирання первоцвітів дуже шкодить природі тим, що не дає можливості рослинам утворити насіння. До того ж пошкоджуються сусідні квітки, ламаються стебла та бруньки, повністю нівечаться рослини.

Зірвати стеблину з трьома первоцвітами означає, що загинуло 45–60 насінин. І, як наслідок – відсутність нових рослин. Для того, щоб з насіння конвалії виросла доросла квітуча рослина, необхідно 7–8 років. Сам процес проростання насіння є тривалим і складним.

За короткий термін первоцвіти мають встигнути вирости, відцвісти, утворити насіння, накопичити поживні речовини. І якщо ми перериваємо розвиток рослини, то в наступному році більше її не побачимо.

Продавати дикорослі рідкісні види рослин заборонено відповідно до ст. 9 Закону України «Про рослинний світ», Кодексу України «Про адміністративні правопорушення» (ст. 88). У разі продажу «червонокнижних» рослин з порушника стягується компенсація за кожну рослину та накладається штраф.

 

Ваші роботи стануть для громадськості поштовхом зберігати червонокнижні види рослин, інструментом формування нового екологічного світогляду та закладуть основи дбайливого ставлення до природи.

Мета конкурсу:

 

        виховання у дітей та дорослих дбайливого ставлення до природи рідного краю;

        популяризація засад збалансованого розвитку серед дітей та молоді;

        збереження біорізноманіття;

        залучення широких верств населення до навчально-практичної діяльності у сфері збереження довкілля;

        привернення уваги громадськості до проблеми знищення первоцвітів;

ІІ. ЕТАПИ КОНКУРСУ

 

Березень – подання робіт до Виконкому ВЕЛ.

Квітень – підведення підсумків конкурсу та визначення переможців.

Прийом робіт – до 31 березня 2017 року.

Квітень – виставка кращих робіт у м. Києві, урочиста церемонія нагородження переможців.

 

 

ІІІ. НОМІНАЦІЇ ТА ВИМОГИ

 

 

 

 

Назва номінації

 

Матеріали, що приймаються

1.   

Фотографія «Первоцвіти у природі»

Друковані кольорові фотокартки,

формат 15х21 см.

На окремому аркуші вказати:

1) назву фото;

 2) місце та дату зйомки;

3) автора фото.

Електронна версія фотокарток

(обирайте найкращу якість).

 

2.   

Фотографія «Боротьба з незаконним продажем первоцвітів»

3.   

Фотографія «Вирощуємо первоцвіти на пришкільних ділянках та вдома»

 

Кожна робота супроводжується довідкою про автора (Додаток 1).

 

  

 

ІV. УЧАСНИКИ КОНКУРСУ

До участі у фотоконкурсі запрошуються професійні фотографи та аматори, учнівська та студентська молодь, викладачі, журналісти, всі небайдужі громадяни України.

 

V. ПОРЯДОК ПІДВЕДЕННЯ ПІДСУМКІВ

ТА НАГОРОДЖЕННЯ ПЕРЕМОЖЦІВ

У фотоконкурсі можуть взяти участь окремі особи або колективи.

Учасники Фотоконкурсу надсилають роботи на адресу Виконкому Всеукраїнської екологічної ліги. Роботи мають бути відправлені до 31 березня 2017 року. Роботи, надіслані пізніше, розглядатися не будуть. Роботи, надіслані на фотоконкурс, не повертаються.

Підсумки підводить журі, до складу якого входять екологи, освітяни, діячі мистецтв, журналісти.

Кращі роботи будуть надруковані у науково-популярному журналі «Екологічний вісник».

 

 

 

 

Роботи надсилати на адресу:

 

м. Київ, 01033

вул. Саксаганського, 30-В, оф. 33

тел. (044) 289-31-42

 

E-mail: vel@ecoleague.net.

 


Додаток 1

 

 

 

ВСЕУКРАЇНСЬКА ЕКОЛОГІЧНА ЛІГА

 

Всеукраїнський фотоконкурс «Первоцвіти у фотооб’єктиві натураліста"

 

Довідка про автора

 

 

 

 

 

Прізвище ___________________________________________________________

 

 

Ім’я ________________________________________________________________

 

По батькові _________________________________________________________

Школа, клас _________________________________________________________

Місце роботи, посада _________________________________________________

Номінація ___________________________________________________________

____________________________________________________________________

Назва роботи ________________________________________________________

____________________________________________________________________

Поштова адреса _____________________________________________________

(поштовий індекс, область, район, місто, вулиця, будинок, квартира)

____________________________________________________________________

____________________________________________________________________

Контактний телефон _________________________________________________

 

 

 

 

 

 

Дата _______________                                                                Підпис ___________