1 2 3 4

Програма гуртка "Розпис по тканині" середній шкільний вік, автор: Дем*янюк А.Г.

10 березня 2017 - Администратор

РІВНЕНСЬКА ОБЛАСНА ДЕРЖАВНА АДМІНіСТРАЦІЯ

УПРАВЛІННЯ ОСВІТИ І НАУКИ 

 

 

комунальний заклад „станція юних натуралістів”

Рівненської обласної ради

 

ПОГОДЖЕНО

 

Протокол засідання науково-

методичної ради Рівненського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти

 

28.08.2015   03

 

          ЗАТВЕРДЖЕНО

 

Наказ управління освіти і науки

Рівненської обласної державної адміністрації

 

 

 

01.09.2015  412

 

 

Навчальна програма з позашкільної освіти

еколого-натуралістичного напряму

„Розпис по тканині. Батик”

2 роки навчання

 


 

м. Рівне-2015

 

Автор:

Дем’янюк Анна Геннадіївна – керівник гуртків комунального закладу  „Станція юних натуралістів” Рівненської обласної ради.

 

Рецезенти:

Давидюк Наталія Юріївна – методист Рівненського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти, кандидат педагогічних наук;

 

Ровкач Ангеліна Василівна – головний спеціаліст відділу виховної роботи та соціального захисту дітей управління освіти і науки Рівненської обласної державної адміністрації;

 

Остафійчук Тетяна Василівна – директор, керівник гуртка-методист комунального закладу  „Станція юних натуралістів” Рівненської обласної ради;

 

Мороз Євдокія Павлівна – методист комунального закладу  „Станція юних натуралістів” Рівненської обласної ради.

 

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА

На сьогодні до числа найбільш актуальних питань освіти належить сприяння всебічному розвитку дітей та молоді, розкриття творчого, інтелектуального, духовного потенціалу та допомога у професійному самовизначенні.

Один з найдревніших способів художнього оформлення тканини є батик. Однак, декоративно-прикладний профіль немає розробленої програми з даного напрямку, що послугувало необхідністю створення програми для гуртка „Розпис по тканині (Батик)”.

Декоративно-прикладне мистецтво – предметно духовний світ людини, включає в себе численні види духовної практики. Це плетіння і ткання, розпис тканини і вишивка, різьблення і виточування, художня кераміка і ін. Процес праці з художньої обробки матеріалів з його ритмом, темпом, ігровим оформленням захоплює дітей, сприяє прояву їх потенціалу. Вони набувають вміння працювати самостійно і створювати прекрасне. Результати праці приносять дітям творче задоволення і мають на них глибокий емоційний вплив. Заняття формують універсальні властивості, вчать творчо мислити в будь-яких трудових процесах, тобто розвивають ті якості, які знадобляться учням надалі, яким би видом діяльності вони не займались.

Існують різні техніки батику (гарячий, холодний, вузликовий, розпис по сухому). Вироби, виконані в техніці батик завжди оригінальні і неповторні. Тканини декоровані таким чином використовуються не тільки на створення унікальних моделей одягу, але і прикрашають інтер’єри.

Мета програми – створення умов для творчого розвитку дітей у процесі оволодіння технологіями розпису по тканині.

Реалізація цієї мети передбачає вирішення таких завдань:

-    ознайомити дітей з історичним розвитком художнього розпису по тканині;

-    створити умови для набуття дітьми умінь працювати у різноманітних техніках розпису тканини;

- розвивати художній смак, творчу уяву, фантазію;

- виховувати культуру праці.   

Незважаючи на те, що заняття носять переважно практичний характер, теоретичні відомості необхідні. Учні вивчають особливості технік батику, технологію виготовлення виробів, декоративні властивості батику, правила і прийоми роботи ручними інструментами, основні закони композиції, основи кольоросполучення.

Програма побудована на основі загально-дидактичних принципів (науковості, систематичності, послідовності, зв’язку навчання з життям).

Програмою передбачено проведення виставок, тематичних вечорів, участь в конкурсах, відвідування виставок, участь у мистецьких заходах.

Навчальна програма передбачає 2 роки навчання:

1-й рік – основний рівень – 144 години на рік;

2 – й рік – основний рівень – 216 годин на рік.

Програма спрямована на вихованців середнього шкільного віку. Завдання пропонуються з врахуванням вікових особливостей.

 

Основний рівень, перший рік навчання

НАВЧАЛЬНО-ТЕМАТИЧНИЙ ПЛАН

 

 

 

Розділ, тема

Кількість годин

теоре-

тичних

 

 

тичних

практич-

них

усього

1.

Вступ

Батик як різновид декоративно-прикладногомистецтва. Історія розвитку батику

4

-

4

 

 

 

 

 

2.

Основи кольоросполучення. Барвники у батику

4

 

4

8

3.

Тканина-основа батику

2

2

4

4.

Штампування тканини

2

10

12

5.

Розпис по сухому

2

8

10

6.

Вузликовий батик

2

10

12

7.

Розвиток батику на Рівненщині

2

2

4

8.

Вільний розпис тканини. Новорічні та різдвяні сувеніри

2

12

14

9.

Використання батику в одязі

(вузликова техніка)

2

8

10

10.

Гарячий батик

2

24

26

11.

Народні мотиви в батику

2

8

10

12.

Холодний батик

2

10

12

13.

Стилізація рослинного світу і зображення його на тканині.

2

12

14

14.

Виставка учнівських робіт

-

2

2

15.

Підсумок

2

-

2

                   Усього

32

112

144

 

ЗМІСТ ПРОГРАМИ

1.  Вступ (4 год.)

Теоретична частина.

Батик як різновид декоративно-прикладного мистецтва. Історія розвитку батику. Ознайомлення з різними видами декоративно-прикладного  мистецтва. Що таке батик, його характерні особливості. Матеріали та інструменти для виконання батику. Різноманіття технік. Правила техніки безпеки при роботі. Походження батику (його Батьківщина), розвиток, сучасний стан. Давні технології виготовлення. Творчість майстрів. Індійський батик. Розпис тканин в Китаї і Японії. Європейський батик. Українські майстри цього виду мистецтва. Іллюстрації  робіт різних епох і країн.

 

2.  Основи кольоросполучення.  Барвники у батику (8 год.)

Теоретична частина.

Спектр кольорів. Ахроматичні кольори. Основні характеристики кольору. Барвники для вузликового батику і гарячого. Фарби для холодного батику. Барвники для одягу і побутових речей. Змішування кольорів. Розчинники для барвників. Психологія кольору.

Натуральні барвники. Рослини, що використовуються для фарбування. Методи фарбування. Кольорова гамма натуральних барвників. Рецепти фарбування. Анілінові і акрилові барвники.

Практична частина.

Побудова кольорових кіл і трикутників. Способи підготовки барвників різних видів до роботи. Виконання пробних зразків. Отримання складних кольорів. Фарбування зразків натуральної і синтетичної тканини. Нанесення  барвників на тканину. Заготівля натуральної сировини для фарбування. Екскурсія на озеро Басів Кут.

 

 3. Тканина-основа батику (4 год.)

Теоретична частина.

Натуральні тканини. Сировина для їх виготовлення. Синтетичні тканини. Види тканин для різних технік батику.

Практична частина.

 Підбір тканин до різних видів батику. Лабораторна робота: „Визначення типів волокон”.

 

  4. Штампування  тканини. (12 год.).

Теоретична частина.

Поняття штампу. Вибійка. Штучні і натуральні штампи. Фарби для штампування. Зразки штампів. Асортимент виробів в даній техніці.

Практична частина. Підбір матеріалів для штампування. Виготовлення натуральних штампів. Приготування фарб. Підготовка тканини. Виконання пробних зразків штампів. Виконання монотипії на тканині. Виготовлення листівки. Розпис шарфа.

 

5. Розпис по сухому (10 год.)

Теоретична частина.

Техніка розпису по сухому. Основна характеристика розпису. Інструменти і матеріали, що використовуються. Способи оформлення робіт.

Практична частина.

 Приготування ґрунту для розпису. Виготовлення квітів з тканини. Оформлення композицій.

 

6. Вузликовий батик (12 год.)

Теоретична частина.

 Основи техніки. Тканина - основа  для виробів. Інструменти і матеріали. Схеми варіантів скручування тканини. Барвники для батику. Практичне застосування техніки.

Практична частина.

Підбір схем вузликового батику. Підготовка тканини. Розведення барвників. Фарбування пробних зразків. Виготовлення двохколірних зразків. Вибір способу скручування для набору серветок. Виготовлення і оформлення серветок.

 

7. Розвиток батику на Рівненщині (4 год.)

Теоретична частина.

Основні історичні відомості про появу і розвиток батику на Рівненщині, основні види технік. Майстри в цій галузі. Зразки робіт.

Практична частина. Відвідання виставок текстилю в Рівному (в салоні „Вернісаж”, в Рівненській обласні й бібліотеці, в бібліотеці для юнацтва).

 

8. Вільний розпис тканини. Новорічні та різдвяні сувеніри (14 год.)

Теоретична частина.

Техніка вільного розпису тканини. Основні правила. Барвники, що використовуються. Інструменти і матеріали. Практичне застосування техніки. Матеріали для оформлення робіт.

Практична частина.

Виготовлення новорічної листівки. Розпис панно „Зима” (розробка ескізів, робота в кольорі, оформлення панно). Створення іграшки на новорічну ялинку. Виготовлення сувенірів з використанням шаблонів „снігурочки”, „Діда Мороза”, „сніговита”, „ялинкових прикрас”.

 

9.  Використання  батику в одязі (вузликова техніка)  (10 год.)

Теоретична частина.

 Основні прийоми використання техніки „вузликовий батик” для одягу. Способи скручування тканини. Матеріали та інструменти. Барвники, що використовуються, закріплення фарб. Користування готовим одягом.

Практична частина.

Фарбування білої сорочки. Виготовлення „бандани”. Фарбування будь-якого елементу одягу в декілька кольорів.

10. Гарячий батик (22 год.)

Теоретична частина.

 Гарячий батик, основи техніки. Тканина. Резервуючий склад. Інструменти (види батик-інструментів). Практичне використання техніки. Правила техніки безпеки при роботі.

Практична частина.

 Розробка ескізів для декоративного панно в техніці гарячий батик.  Способи  приготування резервів. Акварельний метод розпису панно. Розпис панно „Метелики”, „Дерево”, „Кумедні тваринки” (розробка ескізів, робота в кольорі, підготовка резерву, оформлення роботи). Виготовлення сувеніру в техніці гарячий батик.

 

11. Народні мотиви в батику (10 год.)

Теоретична частина.

Орнаменти рушників. Орнаменти писанок. Орнаменти одягу. Регіональні особливості. Символічні знаки українського народу. Стилізація орнаментів.

Теоретична частина.

Екскурсія в краєзнавчий музей. Замальовки орнаментів. Орнаментальний розпис тканини в техніці гарячий батик. Виготовлення сувенірів з народними мотивами (прихватки). Виготовлення сувеніру з елементами петриківського розпису.

 

12. Холодний батик (12 год.)

Теоретична частина.

Техніка холодного батику. Характерні відмінності від інших технік. Основні правила. Тканина, що використовується. Інструменти і барвники для холодного батику. Склад резерву. Техніка безпеки при роботі в матеріалі. Вибір теми для декоративної картини.

Практична частина.

Практичне застосування техніки. Розпис панно „Квітка” (робота в кольорі, підготовка резерву, оформлення роботи). Виготовлення сувенірної подушки.

 

13. Стилізація рослинного світу і зображення його на тканині (14 год.)

Теоретична частина.

Стилізація та її інтерпретація рослинного світу. Іллюстрації зразків стилізованої природи в різноманітних творах декоративно- прикладного мистецтва.

Практична частина.

Екскурсія в парк. Замальовки з натури. Розробки ескізів на основі замальовок. Виготовлення декоративного панно в техніці гарячий батик з використанням шаблонів тюльпанів, кленового листа, латаття(розробка ескізів, робота в кольорі, підготовка резерву, оформлення роботи). Створення віражного панно(розробка ескізів, робота в кольорі, підготовка резерву, оформлення роботи).

14. Виставка учнівських робіт (2 год.)

Практична частина.

Завершення всіх робіт. Формування експозиції виставки. Проведення виставки.

 

15. Підсумок (2 год.)

Завдання на літні канікули: замальовки з натури, створення ескізів; збір природних матеріалів.

 

ЗАВДАННЯ НА ЛІТО

 

1.                  1. Зібрати рослини для фарбування тканини.

2.     Дослідити, за допомогою засобів масової інформації (інтернет), нові тенденції в батику.

3.     Розробити ескізи моделей одягу, в яких може використовуватися батик.

4.     Дізнатися про використання батику в інтер’єрі.

5.     Зібрати матеріали для розпису батиком.

 

                                       ПРОГНОЗОВАНИЙ РЕЗУЛЬТАТ

 

Вихованці мають знати:

-         історію народних ремесел ;

-         історію батику;

-         основні види батику;

-         вміння складати композицію для виробів  з тканини;

-         від чого залежить виразність композиції;

-         що таке орнамент , його різновиди;

-         основні властивості кольорів;

-         спектр кольорів;

-         можливі варіанти збільшення і зменшення малюнків;

-         способи перенесення малюнків на тканину;

-         що таке стилізація;

-         різні види барвників;

-         інструменти,які  потрібні для розпису тканини ;

-         матеріали, що використовуються у батику;

-         правила техніки безпеки.

 

Вихованці мають вміти:

-         підбирати інструменти відповідно до кожного виду розпису;

-         правильно організувати робоче місце ;

-         розробляти ескізи майбутніх робіт;

-         стилізувати навколишнє середовище(рослинний і тваринний світ);

-         використовувати композиції з геометричними орнаментами;

-         виконувати всі види батику;

-         розрізняти види тканини.

 

Вихованці мають набути досвід:

-         творчо працювати;

-         створювати композиції у техніці „батик”;

-         вільно використовувати матеріали та інструменти.

 

Вихованці мають засвоїти такі терміни (поняття):

-         ахроматичні кольори;

-         батик;

-         батик-штифт;

-         вузликовий батик;

-         гарячий батик;

-         розпис по сухому;

-         холодний батик;

-         анілінові, акрилові барвники;

-         натуральні барвники.

 

 

Основний рівень, другий рік навчання

НАВЧАЛЬНО-ТЕМАТИЧНИЙ ПЛАН

 

 

 

Розділ, тема

Кількість годин

теоретичних

практичних

усього

1.

Вступ

3

-

 

3

2.

Резервування тканини

3

6

9

3.

Гарячий батик, додаткові ефекти

3

18

21

4.

Трафаретна техніка батика

3

24

27

5.

Поєднання технік батику

3

21

24

6.

Розпис елементів одягу

(акрилові барвники)

3

30

33

7.

Поєднання розписаної тканини з іншими матеріалами

3

30

33

8.

Розпис речей утилітарного призначення

3

18

21

9.

Резерв як основний елемент розпису

3

15

18

10.

Техніка „шіборі”

3

18

21

11.

Виставка учнівських робіт

-

3

3

12.

Підсумок

3

-

3

 

Усього

33

183

216

 

ЗМІСТ ПРОГРАМИ

 

1. Вступ (3 год.)

Програма, завдання та план роботи гуртка. Батик у сучасному житті. Естетика у виготовленні і оздоблені виробів. Композиція в декоративно-прикладному мистецтві.

 

2. Резервування тканини (9 год.)

Теоретична частина.

 Резерви для різних видів батику. Кольорові резерви. Хімічний склад. Способи виготовлення(рецепти). Інструменти для нанесення резервів на тканину. Правила техніки безпеки.

Практична частина.

Виготовлення резерву для гарячого і холодного батику. Використання контурів як резервую чого складу при розписі декоративного панно.

 

3. Гарячий батик, додаткові ефекти (21 год.)

Теоретична частина.

Додаткові ефекти гарячого батику, матеріали та інструменти .

Практична частина.

Техніка „краклє”, „внабризг”. Використання хімічних речовин для різноманітних ефектів (хлор). Застосування солі  в гарячому батику.  Присипка сухими барвниками. Виконання виробу на тему: Осінь, „Захід сонця” (розробка ескізів, робота в кольорі, підготовка резерву, оформлення роботи).

 

4. Трафаретна техніка батику (27 год.)

Теоретична частина.

Основи техніки. Тканина, барвники, інструменти і матеріали, резерви. Практичне використання техніки. Правила техніки безпеки при роботі.

Практична частина.

 Розпис декоративних панно з використанням трафаретів рослин, тварин(розробка ескізів, робота в кольорі, підготовка резерву, оформлення роботи). Розпис елементів одягу за допомогою трафаретів(сорочки, спідниці). Виготовлення сувеніру (новорічні трафарети).

 

 

 

 

5. Поєднання технік батику (24 год.)

Теоретична частина.

Повторення вивчених технік. Способи їх поєднання. Класичне поєднання вузликового батику з гарячим, вільний розпис і гарячий батик. Основні правила і принципи поєднання технік.

Практична частина.

Виготовлення пробних зразків. Фарбування тканини вузликовим батиком. Виготовлення фіранки (занавіски) гарячим батиком на основі вузликового. Поєднання вузликового батику  і вільного розпису (набір серветок для чаювання).

 

6. Розпис елементів одягу (акрилові барвники) (33 год.)

Теоретична частина.

 Техніки розпису. Композиція. Вибір тематики. Відповідність барвників до тканини. Інструменти для розпису. Розчинники для акрилових фарб. Методи закріплення кольорів. Способи нанесення малюнку  відповідно до виду тканини.

Практична частина.

Розпис шалі з рослинними мотивами (підготовка тканини, нанесення малюнку, резервування, оформлення виробу). Розпис джинсів рослинними мотивами. Виготовлення капелюшка (бейса). Нанесення емблем на одяг(підготовка емблем, робота вкольрі, закріплення фарб).

 

7. Поєднання розписаної тканини з іншими матеріалами (33 год.)

Теоретична частина.

 Поєднання батику і шкіри. Розробка моделей прикрас з цими матеріалами. Види батику, які можна використати. Способи декоративної обробки шкіри для виробу. Матеріали та інструменти. Правила техніки безпеки. Поєднання батику і лози.

Практична частина.

Виготовлення штучних квітів зі шкіри і тканини для декорування одягу (брошки, зажими, кольє). Створення настінного панно за допомогою лози і батику(виготовлення плетеної основи з лози, розпис батику, поєднання деталей в одне ціле). Сувенірні композиції-колажі. Поєднання техніки печворк і батику (виготовлення одіяла).

 

8. Розпис речей утилітарного призначення (21 год.)

Теоретична частина.

Основи розпису. Характерні  відмінності від інших видів розпису. Матеріали та інструменти. Резерв. Послідовність виготовлення. Практичне застосування.

Практична частина.

Екскурсія  на мистецьку виставку. Виготовлення абажуру. Розпис батику на довільну тему для виготовлення ширми(розробка ескізів, робота в кольорі, підготовка резерву, оформлення роботи). Створення ікебани використовуючи батик.

 

9.Текстиль як основний елемент в оформленні інтер’єру (18 год.)

Теоретична частина.

 Батик, як основний елемент в оформленні інтер’єру.

Практична частина.

 Виготовлення панно за допомогою раніше вивчених технік(розробка ескізів, робота в кольорі, підготовка резерву, оформлення роботи). Розпис скатертини для столу(розробка ескізів, робота в кольорі, підготовка резерву, оформлення роботи). Шаблонний розпис.

 

  10. Техніка „шіборі”  (21 год.)

Теоретична частина.

 Способи фарбування тканини в даній техніці. Види скручування і зшивання тканини. Матеріали та інструменти. Барвники. Практичне застосування техніки.

Практична частина.

Виготовлення пробних зразків вданій техніці. Розробка (вибір схем скручування або зшивання) і  фарбування набору серветок. Виготовлення туніки (елемент одягу) в даній техніці (вибір схем скручування або зшивання,фарбування, закріплення кольорів).

 

11. Виставка учнівських робіт (3 год.)

Практична частина.

Завершення всіх робіт. Формування експозиції виставки, проведення.

 

12. Підсумок (3 год.)

Теоретична частина. Підбиття підсумків роботи. Нагородження кращих учнів. Ігри, конкурси і вікторини.

 

ЗАВДАННЯ НА ЛІТО

1.     Зайнятися реставрацією одягу за допомогою вивчених технік батику.

2.     Виготовити віяло з лози та вузликового батику.

3.     Зробити замальовки з натури пейзажів.

4.     Розробити ескізи робіт на тему: „Як я провів літо”.

5.     Зібрати матеріали для резервування тканин (Віск).

 


 

ПРОГНОЗОВАНИЙ РЕЗУЛЬТАТ

 

Вихованці мають знати:

-                    історію батику;

-                    види батику і додаткові ефекти;

-                    вміння складати композицію для виробів  з тканини;

-                    від чого залежить виразність композиції;

-                    що таке орнамент, його різновиди;

-                    різні склади резервів;

-                    види тканин;

-                    спектр кольорів;

-                    можливі варіанти збільшення і зменшення малюнків;

-                    способи перенесення малюнків на тканину;

-                    що таке стилізація;

-                    різні види барвників;

-                    інструменти,які  потрібні для розпису тканини ;

-                    матеріали, що використовуються у батику;

-                    правила техніки безпеки.

 

Вихованці мають вміти:

-                    підбирати інструменти відповідно до кожного виду розпису;

-                    правильно організувати робоче місце ;

-                    розробляти ескізи майбутніх робіт;

-                    стилізувати навколишнє середовище (рослинний і тваринний світ);

-                    використовувати композиції з геометричними орнаментами;

-                    виконувати всі види батику;

-                    підбирати резерви відповідно до виду батику.

 

Вихованці мають набути досвід:

-                    створювати композиції;

-                    розробляти ескізи;

-                    творчо мислити;

-                    приймати участь у конкурсах, змаганнях, виставках.

 

Вихованці мають засвоїти такі терміни (поняття):

-                    батик;

-                    батик-штифт;

-                    вузликовий батик;

-                    гарячий батик;

-                    розпис по сухому;

-                    холодний батик;

-                    резерв;

-                    техніка сіборі;

-                    анілін, акрил.

 

 

ЛІТЕРАТУРА

 

1.     Антонович Є.А.Декоративно прикладне мистецтво:  навч. посібник / Є.А.Антонович,М. Захарчук-Чугай.Львів : Світ,1993. – 239 с.

2.     Арманд Т. Орнаментация ткани. Руководство по розписи ткани / Т. Арманд [Под. ред. Н.Н. Соболева]. – М. ; Л.,1931. – 89 с.

3.     Беличко Ю.В.  Український живопис. – К. : Мистецтво, 1989. – 191с.

4.     Вайткявичене Р.В.Первоосновы техники батика // Школа и производство. –1987. – №8. – С. 8-11.

5.     Гасюк О. О. Художнє вишивання / О.О.Гасюк, М.Г. Степан. –К. : Вища школа, 1989. – 132 с.

6.     Григорьєва Т.П. Японская художественная традиция. –  М. : Наука,1979. – 157 с.

7.     Ганнер Дж. Японский батик : техника сибори / Пер.с англ. – М.:Издательство „Ниола-Пресс”, 2010. – 128с.

8.     Давыдов С.Г.Батик : Техника. Приемы. Изделия / С.Г.Давыдов. – М.: АСТ-ПРЕСС КНИГА. – 184с.

9.     Лозко Г.С. Українське народознавство / Г.С.Лозко. – К.: Зодіак-ЕКО, 1995. – 147 с.

10.                       Козлов В. Н. Основы художественного оформленния  текстильних изделий / В. Н. Козлов. – М.,1981. – 89 с.

11.                       Кириченко М.А. Основи образотворчої грамоти: навч.посіб. /М.А. Кириченко, І.М.Кириченко. – К.: Вища шк., 2002. – 190с.

12.                       Ніколаєва Т.О. Історія українського костюма/Т.О.Ніколаєва.– К.: Либідь,1996. – 202 с.

13.                       Павлов В. П. Сучасна українська акварель / В. П. Павлов. –К.:Мистецтво,1978. – 39с.

14.                       Рудин Н.Г. Художественное  оформление  тканей / Н.Г. Рудин.  –М.,1964. – 68 с.

15.                       Солом'яний М.Ф. Вчіться малювати / М.Ф.Солом'яний. – К.: Рад.шк., 1982. – 64с.

16.                       Шорохов Е.В. Композиція / Е.В.Шорохов. – М. : Просвещение, 1986. –228с.