1 2 3 4

Програма гуртка "Рослинники" молодший та середній шікльний вік, автори: Бобровська В.А., Ромашко Р.Я.

10 березня 2017 - Администратор

 

РІВНЕНСЬКА ОБЛАСНА ДЕРЖАВНА АДМІНіСТРАЦІЯ

УПРАВЛІННЯ ОСВІТИ І НАУКИ

комунальний заклад „станція юних натуралістів”

Рівненської обласної ради

 

ПОГОДЖЕНО

 

Протокол засідання науково-

методичної ради Рівненського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти

 

28.08.2015   03

 

ЗАТВЕРДЖЕНО

 

Наказ управління освіти і науки

Рівненської обласної державної

         адміністрації

 

        01.09.2015  412

 


 

Навчальна програма з позашкільної освіти

еколого-натуралістичного напряму

„Рослинники”

2 роки навчання

 

 

 

 

м. Рівне-2015

 

Автори:

Бобровська Валентина Анатоліївна – завідувач відділу біології та сільського господарства, керівник гуртків комунального закладу „Станція юних натуралістів” Рівненської обласної ради;

 

Ромашко Раїса Ярославівна – керівник гуртків комунального закладу  „Станція юних натуралістів” Рівненської обласної ради.

 

Рецезенти:

Давидюк Наталія Юріївна – методист Рівненського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти, кандидат педагогічних наук;

 

Ровкач Ангеліна Василівна – головний спеціаліст відділу виховної роботи та соціального захисту дітей управління освіти і науки Рівненської обласної державної адміністрації;

 

Остафійчук Тетяна Василівна – директор, керівник гуртка-методист комунального закладу  „Станція юних натуралістів” Рівненської обласної ради;

 

Мороз Євдокія Павлівна – методист комунального закладу  „Станція юних натуралістів” Рівненської обласної ради.

 

 

 

 

 

          

           ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА

Стратегія збалансованого розвитку аграрного сектору економіки України передбачає поповнення галузі висококваліфікованими фахівцями. Сучасні аграрні об'єднання потребують компетентних працівників, які б здійснювали виробництво конкурентоздатної продукції. Важлива роль у професійному са­мовизначенні учнів належить сільськогосподарському дослідництву.

Програма  гуртка   „Рослинники”  створена на основі  програми гуртка „Юні рослинники” для учнів серед­нього шкільного віку,  рекомендованої   Міністерством освіти і науки України (Лист Міністерства освіти і науки України № 1/ 11- 5131 від 09.12.2003р.)

Мета програми – формування компетентностей особистості у процесі ознайомлення з  технологіями вирощування польових культур.

Завдання:

-         ознайомити дітей з основами сільськогоспо­дарського виробництва і охорони навколишнього середовища;

-         розширити і поглибити знання учнів з природознавства;

-          формувати навички вирощування польових культур;

-         розвивати творчі здібності, самостійність, відповідальність, підприємливість;

-         виховувати культуру праці.

Програма розрахована на дітей  молодшого та середнього шкільного віку. Програма передбачає навчання дітей у групах початкового рівня і розрахована на 2 роки навчання: перший рік — 144 год. на рік (4 год. на тиждень), другий —216 год. на рік (6 год. на тиждень).

Програмою передбачено  використання актив­них та інтерактивних форм проведення занять (ділових та рольових ігор) в поєднанні з дослідницькою роботою.

 

 

 

Початковий рівень,  перший рік навчання

НАВЧАЛЬНО- ТЕМАТИЧНИЙ ПЛАН

 

 

 

Розділ, тема

 

Кількість годин

теоретичних

практичних

усього

 

Вступ

2

2

4

1.

Збирання і облік урожаю польових і овочевих культур. Осінні роботи на НДЗД

 

10

 

20

 

30

2.

Основні галузі сільськогосподарського виробництва

ндзд

6

8

14

3.

Ґрунт та його родю­чість

4

2

6

4.

Сівозміни

4

2

6

5.

Живлення       рослин. Добрива

2

2

4

6.

Бур'яни    та    заходи боротьби з ними

2

2

4

7.

Провідні сільськогос­подарські культури

9

21

30

8.

Хвороби і шкідники сільськогосподарських культур, заходи боротьби з ними

6

2

8

9.

Методика закладання і проведення дослідів

 

6

 

8

 

14

10.

Весняно-літні  роботи на НДЗД

6

14

20

 

Підсумки

2

2

4

Разом                                  

59


85

144

 

 

 

 

ПРОГРАМА

 

Вступ  (4 год.)

 

Ознайомлення учнів з роботою гуртка та масовими еколого-натуралістичними захо­дами. Проблеми охорони природи в нашій державі. Участь юннатів в природоохоронних акціях. Екскурсія в сад,  дендропарк,  куточок живої природи, теплиці Станції юних натуралістів.

 

1. Збирання і облік урожаю польових і овочевих культур. Осінні роботи на НДЗД  (30 год.)

Теоретична частина. Спостереження за осінніми явищами в житті рослин. Ознайомлення з польовими і овочевими культурами, які ростуть на навчально-дослідній земельній ділянці. Ознайомлення з  правилами техніки безпеки під час роботи на навчально-дослідних земельних ділянках з сільськогосподарським інвентарем та з окремими вида­ми культур.

Поняття про біологічну і господарсько-технічну стиглість продукції. Способи і строки збирання врожаю польових і овочевих культур. Вплив своє­часного збирання на врожайність і якість товарної продукції та насіння.

Завдання і основні прийоми обробітку ґрунту. Агротехнічні вимоги до осіннього об­робітку ґрунту.

Вимоги до відбору рослин на насіння. Значення своєчасного збору насіння  сільськогос­подарських культур. Особливості будови насіння овочів.

Практична частина. Екскурсія на  НДЗД  КЗ „Станція юних натуралістів” з метою ознайомлення польовими і овочевими культурами. Збір врожаю овочевих культур: картоплі, столового буряка, моркви, сої та квасолі, капусти. Збір врожаю польових культур: кукурудзи, кормового буряка та гарбузів.  Збір  післяжнивних решток. Внесення добрив (опалого листя). Сівба озимих зернових. Відбір рослин для насіння. Збір насіння овочевих та польових культур. Виготовлення конвертиків для зберігання насіння.

Виготовлення колекцій насіння та плодів сільськогосподарських культур.  Екскурсія в природу „Відкрий таємниці осені”. Виготовлення виробів з природних матеріалів та оформлення виставки  „Осіння фантазія”.

 

 2.Основні галузі сільськогосподарського виробництва  (14 год.)

Теоретична частина. Різноманітність рослин. Значення рослин у природі та в житті людини. Санітарно гігієнічна  роль рослин. Основні галузі сільськогосподарського виробництва, їх значення у житті людини. Сільськогосподарські професії. Ознайомлення з основами рослинництва.  Вирощування рослин у закритому ґрунті. Рослинництво рідного краю.

Практична частина. Ознайомлення  з рослинами, які вирощуються на Рівненщині.  Гра – дискусія „Обери професію”.  Віртуальна  подорож „Мій рідний край, моя земля!”. Екскурсія в овочеву теплицю. Вернісаж малюнків „Мій барвінковий край”. Екскурсія в Рівненський краєзнавчий музей з метою ознайомлення з рослинами Полісся.

 

3.  Грунт та його родючість (6 год.)

Теоретична частина. Поняття про грунт та його родючість. Основні типи грунтів. Властивості ґрунту. Особливості обробітку ґрунту під озимі та ярі культури, просапні і овочеві культури.

Практична частина.  Склад  ґрунту.  Ознайомлення з різними типами ґрунтів.

 

4.  Сівозміни (6 год.)

Теоретична частина. Поняття про сівозміни. Типи і види сівозмін. Чергування культур у сівозміні. Перева­ги вирощування рослин у сівозміні.

Практична частина.  Складання схеми чергування культур у сівозміні. Вивчення впливу попередників на врожайність сільськогосподарських культур.

 

 

5. Живлення рослин. Добрива (4 год.)

Теоретична частина. Повітряне, кореневе і позакореневе живлення рослин. Основні види добрив. Правила техніки без­пеки при роботі з добривами.

Практична частина.  Визначення потреби рослин у поживних речовинах за зовні­шніми ознаками (візуально). Ознайомлення з правилами техніки безпеки під час роботи з добривами.

6. Провідні сільськогосподарські культури  (30 год.)

Теоретична частина. Роль зелених рослин у природі, в житті людини, в економіці країни. Ботанічна характеристика, біологічні особливості  зернових, зернобобових, овочевих, плодоягідних, технічних та лікарських культур, вирощуваних у даній місцевості. Технологія вирощування сільськогосподарських культур.

Практична частина.  Ознайомлення із зерновими, зернобобовими, овочевими, плодоягідними, технічними і лікарськими культурами (за допомогою гербарію, стендів,малюнків, муляжів, воло­гих препаратів, натуральних експонатів, а також з використанням відеотеки). Екскурсія в овочеву теплицю. Вирощування овочів в зимовий період. Висівання насіння петрушки, шпинату, салату, руколи, редиски, перцю, помідор. Висаджування цибулі на зелене перо. Пікірування розсади овочевих культур.  

7. Бур 'яни та заходи боротьби з ними (4 год.)

Теоретична частина. Ознайомлення  з основними  групами  бур'янів. Шкода, якої завдають бур'яни. Заходи боротьби з бур'янами.

Практична частина.  Ознайомлення  з різноманітними  бур'янами за  малюнками, довідниками. Агротехнічні та хімічні заходи боротьби з бур'янами.

 

8. Хвороби і шкідники і сільськогосподарських культур, заходи боротьби з ними (8 год.)

 Теоретична частина. Найбільш поширені шкідники та хвороби сільськогосподарських культур. Збитки, що завдають шкідники сільському господарству. Біологічні та хімічні засоби боротьби із шкідниками і хворобами сільськогосподарських культур. Раціональне застосування і безпечність для навколишнього середовища.

 Практична частина.  Ознайомлення з основними шкідниками та хворобами сільськогосподарських куль­тур за колекціями, таблицями. 

 

9. Методика закладання і проведення дослідів (14 год.)

Теоретична частина. Значення науки у розвитку сільського господарства. Участь юннатів у дослідницькій роботі та масових натуралістичних заходах.

Ознайомлення з тематикою дослідів на навчально-дослідній земельній ділянці. Пояснення понять: „дослідна ділянка”, „повторність досліду”, ”варіанти досліду”.

Практична частина. Закладання досліду згідно плану роботи. Ведення фенологічних спостережень в процесі проведення дослідів. Догляд за рослинами. Участь юннатів у конкурсах дослідницько-експериментальних робіт

10. Весняно-літні роботи на НДЗД (20 год.)

Теоретична частина. Весняні явища в житті рослин. Передпосівний обробіток грунту. Підготовка насіння до сівби. Терміни і способи сівби та саджання основних сільсько­господарських культур. Вплив своєчасного обробітку ґрунту і внесення добрив на вро­жайність сільськогосподарських культур.

Практична частина.  Підготовка ґрунту відповідно до термінів сівби. Удобрення ґрунту. Підготовка насіння до сівби, визначення енергії проростання і схожості насіння. Технологія сівби і саджання різних сільськогосподарських культур. Посів польових та овочевих культур. Висаджування картоплі. Висаджування  розсади помідор, перцю, капусти.

 

Підсумки (4 год.)

Екскурсії в природу. Різноманітність рослинного світу. Підведення підсумків роботи гуртка. Завдання на літо.

 

ЗАВДАННЯ НА ЛІТО

Зібрати і оформити:

1.Гербарій фаз розвитку основних сільськогосподарських культур.

2.Гербарій поширених бур’янів.

3.Колекцію насіння зернових, зернобобових, овочевих, плодоягідних, технічних та лікарських культур.

4. Колекцію плодів зернових, зернобобових, овочевих, плодоягідних, технічних та лікарських культур.

5. Колекцію „Найбільш поширені шкідники і хвороби овочевих культур”.

 

ПРОГНОЗОВАНИЙ  РЕЗУЛЬТАТ

 

Вихованці мають знати:

- основні галузі с/г виробництва;

- польові і овочеві культури, які ростуть на НДЗД;

- техніку безпеки під час роботи з с/г інвентарем;

- визначення грунту;

- правила техніки безпеки при роботі з добривами;

- провідні с/г культури та їхнє насіння (зернові, зернобобові, овочеві, плодово-ягідні, технічні і лікарські рослини);

- технологію сівби і висаджування різних с/г культур;

 

Вихованці мають вміти:

- готувати грунт згідно зі строками сівби;

- визначати найбільш поширені   бур'яни за зовнішнім виглядом;

- готувати насіння с/г культур до сівби;

-  збирати та вести облік урожаю,

 

  Вихованці мають набути досвід

- вирощування сільськогосподарських культур;

- безпечного користування сільськогосподарським реманентом.

Початковий рівень, другий рік навчання

НАВЧАЛЬНО- ТЕМАТИЧНИЙ ПЛАН

 

 

Розділ, тема

Кількість годин

 

 

 

 

теоретичних

практичних

усього

 

Вступ

4

-

4

1.

Осінні роботи на  НДЗД

 

6

16

22

2.

Охорона природи і раціональне природокористування

 

 

 

 

 

 

ндзд

3

5

8

3.

Основи насінництва

3

3

6

4.

Роль і значення добрив

 

 

 

3

3

6

5.

Система обробітку ґрунту

4

4

8

6.

Вирощування коренеплідних овочевих культур

(16 год.)

7

7

14

7.

Вирощування зеленних овочевих культур

3

5

8

8.

Вирощування цибулинних овочевих культур

4

8

12

9.

Робота з рослинами у захищеному ґрунті

 

5

11

16

10.

Вирощування овочевих культур

8

12

20

11.

Вирощування капусти

5

5

10

12.

Вирощування малопоширених культур

 

3

5

8

13.

Вирощування зернових культур

3

5

8

14.

Вирощування зернобобових культур

3

3

6

15.

Вирощування бульбоплодів

8

8

16

16.

Закладання та проведення дослідів

6

10

16

17

Весняно-літні роботи на НДЗД

7

19

26

 

Підсумки

-

2

2

Разом

85

131

216

 

ПРОГРАМА

Вступ  (4 год.)

Організаційне заняття. Ознайомлення з планом роботи гуртка. Правила поведінки на заняттях, під час пішохідного руху. Екскурсія територією Станції юних натуралістів. Сучасні досягнення і перспективи розвитку рослинництва в Україні. Застосування різних технологій для виробництва сільськогосподарської продукції.

 

1.Осінні роботи на навчально-дослідній земельній ділянці (22 год.)

Теоретична частина.

Строки та агротехніка збирання урожаю сільськогосподарських культур. Облік урожаю. Осінній обробіток ґрунту. Посів озимих зернових культур. Підзимовий посів овочевих культур.

Практична частина.

Техніка безпеки при роботі на навчально-дослідних земельних ділянках. Збирання врожаю польових культур: кукурудзи, кормових буряків та гарбузів. Збирання врожаю овочевих культур: картоплі, сої, моркви та столових буряків, капусти. Обробіток ґрунту. Проведення посіву озимих зернових культур. Проведення підзимової сівби овочевих культур.

 

2.Охорона природи і раціональне природокористування (8 год.)

Теоретична частина.

Охорона природи як необхідна умова збереження навколишнього середовища. Основні рослинні угруповання. Роль рослин у природі, житті людини та народному господарстві. Рідкісні рослини України і їх охорона. Червона книга рослин України.

Практична частина.

Ознайомлення з рідкісними рослинами своєї місцевості, опис та організація їх охорони. Екскурсії до парку для вивчення видового складу: дерев і кущів; до дендропарку Станції юних натуралістів для ознайомлення з реліктовими,екзотичними і місцевими представниками рослинного світу.

 

3.Основи насінництва (6 год.)

Теоретична частина.

Поняття про сорт. Методи селекції. Насінництво однорічних і дворічних культур. Значення якості посівного матеріалу в підвищенні врожайності.

Практична частина.

Сортові якості насіння, критерії їх оцінки. Розрахунок норми висівання насіння. Визначення посівних якостей насіння.

 

4.Роль і значення добрив (6 год.)

Теоретична частина.

Значення добрив у житті рослин, у збереженні і підвищенні родючості ґрунту. Види добрив. Вимоги рослин до умов живлення в різні періоди росту. Внесення добрив у сівозміні під основні сільськогосподарські культури. Дози, способи та строки внесення добрив.

Практична частина.

Ознайомлення з правилами техніки безпеки при роботі з добривами. Визначення мінеральних добрив за зовнішніми ознаками. Основні види азотних, фосфорних і калійних добрив. Бактеріальні добрива, мікродобрива.

 

5.Система обробітку ґрунту (8 год.)

Теоретична частина.

Поняття про систему обробітку ґрунту, послідовність його виконання, агротехнічні вимоги. Загальні заходи обробітку ґрунту: лущення, шлейфування, боронування, культивація, шарування, коткування, щілювання, кротування, безполицеве розпушування, грядкування, гребенування. Основний, передпосівний і післяпосівний обробіток ґрунту, догляд за посівами. Особливості передпосівного обробітку ґрунту під овочеві та  зернові культури.

Практична частина.

Підготовка ґрунту до посіву та посадки овочевих культур, приготування до внесення добрив у ґрунт. Вивчення різноманітних схем обробітку ґрунту. Підготовка ґрунтосуміші у спорудах закритого ґрунту.

 

6. Вирощування коренеплідних овочевих культур(14 год.)

Теоретична частина.

Загальна характеристика та значення коренеплідних овочевих культур у харчуванні людини. Лікувальні властивості. Ботанічна характеристика і біологічні особливості. Агротехніка вирощування столового буряка, моркви, кормових буряків, селери, петрушки, редьки та редиски.

Практична частина.

Ознайомлення із насінням моркви та буряка. Площинна аплікація із використанням насіння моркви та буряка. Ознайомлення із насінням петрушки та селери та їх продуктивними органами. Посів насіння петрушки та селери та догляд за рослинами. Дегустація  різних видів коренеплодів. Приготування соків із коренеплодів.

 

7. Вирощування зеленних овочевих культур(8 год.)

Теоретична частина.

Значення багаторічних зеленних овочевих культур. Ботанічна характеристика і біологічні особливості руколи, салату, шпинату, кропу. Районовані сорти. Технологія вирощування у відкритому і закритому ґрунті.

Практична частина.

Вивчення морфологічних ознак овочевих рослин групи зеленні. Ознайомлення з насінням овочевих зеленних культур. Сівба насіння руколи, салату, шпинату, кропу у теплиці. Догляд за рослинами. Дегустація продукції.

 

8. Вирощування цибулинних овочевих культур (12 год.)

Теоретична частина.

Значення цибулинних овочевих культур у харчуванні людини. Лікувальні властивості цибулі й часнику. Походження, біологічні особливості, ботанічна характеристика, агротехніка цибулі ріпчастої та часнику.

 

Практична частина.

Ознайомлення із різними видами цибулі (за малюнками, муляжами). Особливості вирощування цибулі-сіянки та цибулі-ріпки. Особливості вирощування часнику. Підготовка цибулі до висаджування. Вигонка зеленої цибулі.

 

9. Робота з рослинами у захищеному ґрунті (16 год.)

Теоретична частина.

Типи теплиць і парників. Вирощування овочевих рослин у закритому ґрунті і методом гідропоніки. Особливості і переваги безґрунтового вирощування рослин. Шкідники та хвороби закритого ґрунту і методи боротьби з ними. Біологічні методи боротьби зі шкідниками.

Практична частина.

Техніка безпеки при роботі в теплиці. Ознайомлення з влаштуванням теплиць. Підготовка насіння та вирощування розсади в парниках і теплицях. Вирощування овочевих культур: висівання насіння салату, окропу та шпинату. Пікірування рослин  салату. Приготування та використання відварів із рослин для боротьби зі шкідниками. Догляд за рослинами.

Екскурсія до тепличного господарства.

 

10. Вирощування овочевих культур (20 год.)

Теоретична частина.

Овочі як вітамінний продукт харчування. Завдання овочівництва по забезпеченню населення свіжими овочами протягом цілого року. Вимоги овочевих рослин до природних умов (тепла, світла, вологості ґрунту і повітря, поживних речовин). Ботанічна характеристика і біологічні особливості рослин родини Пасльонові. Вирощування помідорів при розсадному і безрозсадному способах. Вирощування перцю, баклажана і фізалісу. Овочеві рослини родини Гарбузових. Народногосподарське значення. Ботанічна характеристика і біологічні особливості. Технологія вирощування огірків у відкритому ґрунті. Насінництво огірків.

Практична частина.

Ознайомлення з основними овочевими культурами за насінням, вологими препаратами, натуральними експонатами, гербарієм. Морфологічні ознаки помідора, перцю, баклажана. Визначення посівних якостей насіння овочевих рослин родини Гарбузові. Способи розмноження овочевих культур (насінням, цибулинами, бульбами тощо), будова і склад овочевого насіння. Підготовка насіння перцю, помідорів та баклажанів до висівання. Способи сівби найпоширеніших овочевих культур. Строки сівби. Норми висівання насіння та глибина загортання. Посів насіння помідорів, перцю, баклажанів та огірків. Пікіровка розсади. Догляд за рослинами.

 

11.Вирощування малопоширених культур (8 год.)

Теоретична частина.

Походження, значення культури батату, скорцонери, мангольду, чуфи, люфи та гірчиці. Ботанічна характеристика та біологічні особливості. Агротехніка вирощування.

Практична частина.

Вирощування розсади батату. Ознайомлення та дегустація плодів чуфи. Підготовка розсадних ящиків і висів насіння малопоширених овочевих культур.

 

11. Вирощування капусти (10 год.)

Теоретична частина.

Значення капусти у харчуванні людини. Лікувальні властивості. Походження культури. Біологічні особливості, ботанічна характеристика та агротехніка капусти. Різновиди капусти. Районовані сорти. Особливості вирощування розсади ранньої та пізньої капусти.

Практична частина.

Ознайомлення із різновидами капусти (за малюнками, таблицями, муляжами). Підготовка насіння капусти до висівання. Висівання насіння, пікірування розсади, догляд за рослинами. Тривалість вирощування розсади. Гартування розсади і його значення.

 

12.Вирощування зернових культур (8 год.)

Теоретична частина.

Загальна характеристика зернових культур: озимої та ярої пшениці, жита, ячменю, вівса, гречки, проса. Народногосподарське значення культур. Агротехніка вирощування зернових культур. Сорти зернових культур, занесених до реєстру сортів рослин України.

Практична частина.

Ознайомлення із районованими зерновими культурами (за малюнками, гербаріями). Обробіток ґрунту. Підготовка насіння до висівання. Способи і строки сівби. Норми висівання. Посів зернових культур.

 

13.Вирощування зернобобових культур (6 год.)

Теоретична частина.

Народногосподарське значення культур. Ботанічна характеристика зернобобових культур. Районовані сорти. Агротехніка гороху, квасолі, бобів і цукрової кукурудзи.

Практична частина.

Ознайомлення з основними овочевими культурами за насінням, натуральними експонатами, гербарієм. Способи посіву, сівба, догляд за рослинами.

 

14.Вирощування бульбоплодів (16 год.)

Теоретична частина.

Походження картоплі. Значення картоплі, як важливої продовольчої культури. Ботанічна характеристика і біологічні особливості картоплі. Районовані сорти. Способи прискореного розмноження картоплі. Агротехніка картоплі. Сучасні досягнення при вирощуванні різних сортів картоплі. Шкідники та хвороби, заходи боротьби із ними. Сучасні методи боротьби із колорадським жуком. Особливості української кухні. Страви приготовлені із картоплі.    

 

Практична частина.

Морфологічна будова органів картоплі. Ознайомлення із різними сортами картоплі. Вирощування картоплі вічками. Підготовка бульб до садіння. Висаджування картоплі, догляд за рослинами. Дегустація готової продукції різних сортів картоплі.

 

15.Закладання та проведення дослідів (16 год.)

Теоретична частина.

Значення науки у розвитку сільського господарства. Участь юннатів у дослідницькій роботі. Ознайомлення з тематикою дослідів на НДЗД і в теплиці. Закріплення дослідів з ланками. Методика закладання  та проведення досліду  на НДЗД та у теплиці. Фенологічні та метереологічні спостереження в процесі проведення цього досліду. Правила оформлення щоденників спостережень.

Практична частина.

Посів насіння рослин згідно схеми досліду. Занесення схеми досліду у польовий журнал. Вирівнення ґрунту. Розбивка дослідної площі на повторності, варіанти. Догляд за посівами: шарування міжрядь (знищення кірки). Початок ведення фенологічних та інших спостережень.  Посів насіння рослин у теплиці згідно схеми досліду. Догляд за посівами. Початок ведення фенологічних спостережень. 

 

16. Весняно-літні роботи на НДЗД   (26 год.)

Теоретична частина.

Передпосівний обробіток ґрунту. Терміни і строки сівби основних сільськогосподарських. Підготовка насіння до сівби (калібрування, яровизація, прогрівання, загартовування). Технологія сівби, висаджування бульб, цибулин, кореневищ у відкритий ґрунт.  Висаджування розсади  овочевих культур у відкритий ґрунт. Значення правильного вибору професії для особистості і суспільства.

 

Практична частина.

Правила техніки безпеки при роботі на навчально-дослідних земельних ділянках. Підготовка насіння овочевих  та польових культур до посіву. Посів насіння овочевих та овочевих культур: кукурудзи, гарбузів, столових і кормових буряків, моркви, сої та квасолі Висаджування батату та картоплі. Висаджування розсади капусти, помідорів, перців та баклажанів. Догляд за рослинами. Ознайомлення зі змістом професій. Виявлення здібностей гуртківців до певного виду професій.

 

Підсумки (2 год.)

Вікторини, сюжетно-рольові ігри та конкурси. Оформлення щоденників дослідницьких робіт.

 

ЗАВДАННЯ НА ЛІТО

Зібрати і оформити:

1.Гербарій фаз розвитку озимої пшениці та ярих зернових культур.

2.Колекцію „Найбільш поширені шкідники і хвороби зернових та зернобобових культур”.

3. Гербарій фаз розвитку коренеплідних овочевих культур.

4. Колекцію „Найбільш поширені шкідники і хвороби коренеплідних культур”.

5. Гербарій фаз розвитку зеленних та цибулинних овочевих культур.

6. Колекцію „Найбільш поширені шкідники і хвороби зеленних та цибулинних культур”.

7. Гербарій фаз розвитку малопоширених овочевих культур.

 

 

ПРОГНОЗОВАНИЙ РЕЗУЛЬТАТ

 

Вихованці мають знати:

- ботанічну характеристику польових, технічних і овочевих культур;

- біологічні особливості польових і овочевих культур;

- вимоги до світла, тепла, вологи і ґрунту;

- агротехніку вирощування основних с/г культур;

- поняття про ґрунт та його родючість;

- завдання і основні прийоми обробітку ґрунту;

- живлення рослин;

- які є органічні і мінеральні добрива;

- шкідники і хвороби с/г культур

 

Вихованці мають вміти:

- розпізнавати види зернових та зернобобових культур, сорти;

- розпізнавати види овочевих культур, сорти;

- дати загальну характеристику сорту;

- визначити схожість насіння;

- проводити посів і визначити норму висіву;

- проводити догляд за рослинами та вести фенологічні спостереження фаз розвитку рослин.

 

Вихованці мають набути досвід:

- навчальної діяльності в умовах сучасного позашкільного закладу;

- виступів на учнівських науково-практичних конференціях;

- участі в учнівських інтелектуальних змаганнях.

 

 

ЛІТЕРАТУРА

1. Бондаренко Л.Г. На допомогу городникам. / Л.Бондаренко/ - К .: Урожай, 1994.

2. Веселовсьшй І.В. і др. Атлас-визначник бур'янів./ І. Веселовсьшй — К.: Урожай, 1988.

3. Ермантраут Е.Р., Малиновський А.С., Дідора В.Г. [та ін.] Методика наукових досліджень в агрономії: навч. посіб. / Ермантраут Е., Малиновський А., Дідора В./ - Житомир: ЖНАЕУ, 2010. - 124 с.

4. Журнал „Паросток”, НЕНЦ Міністерства освіти і науки України.

5. Сайко В.Ф. Операционная технологія воздельивания зернових культур. / Сайко В./— К.: Урожай, 1990.

6.  Алімов Д.М., Білоножко М.А., Бобро М.А. та ін.; за ред. Бобро М.А. Рослинництво: лаб.-практ. заняття (навч. посіб. для вищ. агр. закл. освіти IIIV рівнів акредитації з напрямку „Агрономія”)/ Д. Алімов, М.Білоножко, М. Бобро/ — К.: Урожай, 2001. - 392 с: іл.

7.  Примак І.Д., Рошко В.Г., Демидасьта Г.І. та ін.; за ред. Примака І.Д.. Раціональна сівозміна в сучасному землеробстві / І. Примак, В. Рошко,                    Г. Демидасьта/ - Біла церква, 2003. - 384 с.

8. Каленськата С.М. Рослинництво: підручник / С. Каленська/ За редакцією О.Я. Шевчу­ка. - К.: НАУУ, 2005. - 502 с.

9.  Зінченко О. І., Салатенко В. Н., Білонож­ко М. А. Рослинництво: підручник /О.  Зінченко, В. Салатенко, М. Білонож­ко. — К.: Аграрна освіта, 2001. — 591 с.

10. Реєстр сортів рослин України.

11.Теслюк П.С. Картопля —другий хліб. / П.Теслюк / - К.: Довіра, 1995