1 2 3 4

Програма гуртка "Любителі квіткових рослин, сіередній та старший шкільний вік, автор: Катюха В.В."

10 березня 2017 - Администратор

РІВНЕНСЬКА ОБЛАСНА ДЕРЖАВНА АДМІНіСТРАЦІЯ

УПРАВЛІННЯ ОСВІТИ І НАУКИ

комунальний заклад «станція юних натуралістів2

Рівненської обласної ради

 

ПОГОДЖЕНО

 

Протокол засідання науково-

методичної ради Рівненського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти

 

09. 09. 2013   03

 

        ЗАТВЕРДЖЕНО

 

Наказ управління освіти і науки

Рівненської обласної державної

        адміністрації

 

10. 09. 2013  555

 

 

 

Навчальна програма з позашкільної освіти

еколого-натуралістичного напряму

гурток «Любителі квіткових рослин»

 

2 роки навчання

 

 

м. Рівне-2013

  

 

Автор:

Катюха Валентина Василівна – керівник гуртків, завідувач відділу екології та квітництва комунального закладу  «Станція юних натуралістів» Рівненської обласної ради.

 

Рецезенти:

Давидюк Наталія Юріївна – методист Рівненського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти, кандидат педагогічних наук.

Ровкач Ангеліна Василівна – головний спеціаліст відділу виховної роботи та соціального захисту дітей управління освіти і науки Рівненської обласної державної адміністрації.

Остафійчук Тетяна Василівна – директор, керівник гуртка-методист комунального закладу «Станція юних натуралістів» Рівненської обласної ради.

Мороз Євдокія Павлівна – методист комунального закладу  «Станція юних натуралістів» Рівненської обласної ради.

 

   

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА

 

В умовах інтенсивного використання природних ресурсів і забруднення навколишнього природного середовища особливої гостроти набуває проблема  оздоровлення довкілля, озеленення міст і сіл. Важливу роль тут відіграє квітникарство як галузь рослинництва, яка займається вирощуванням квітково-декоративних рослин для висаджування в парках, садах, скверах, для внутрішнього декорування приміщень, отримання квітів для букетів. Залучення учнів до створення і підтримки естетичної привабливості середови­ща — важливе завдання позашкільної еколого-біологічної освіти. Це актуалі­зує створення відповідних навчальних програм.

Навчальна програма гуртка „Любителі кімнатних рослин” побудована на основі програми гуртка „Юні квітникарі” рекомендованої Національним еколого-натуралістичним центром учнівської молоді, Міністерством освіти і науки України у 2001 році для гуртків еколого-натуралістичного напряму, у яку внесено зміни і доповнення.

 Мета програми – створення умов для творчої самореалізації ви­хованців у процесі засвоєння базових знань з квітникарства.

Основні завдання:

           - поглибити знання вихованців про біологічні і декоративні якості квітко­вих рослин;

          - ознайомити з інноваційними технологіями в сучасному квітникарстві; 

           - формувати мотивацію до збереження і підтримання естетичної якості та гармонійності середовища;

          - розвивати творчі здібності вихованців;

         - виховувати повагу до національних звичаїв і традицій;

          - формувати екологічну культуру, культуру здорового і безпечного способу життя;

        - сприяти професійному самовизначенню.

Навчальна програма передбачає 2 роки навчання: 1-й рік навчання - початковий рівень - 180 год. на рік/ 5год. на тиждень; 2-й рік навчання -       осно­вний рівень - 180 год. на рік/ 5 год. на тиждень.

Програма гуртка розрахована на два роки навчання учнів  6—10 класів, у

кількісному складі 10 – 15 осіб.                                                                                                                                                                                     

Під час освоєння програми вихованці отримують ґрунтовні знання з основ квітникарства. Програмою передбачено вивчення практично всіх груп рос­лин, які використовуються в озелененні та оформленні інтер'єрів. Для кра­щого засвоєння тем більшу кількість годин відведено на практичні заняття.

Вихованці беруть активну участь у масових еколого-натуралістичних      заходах, тематичних святах, організації виставок квітів. Систематична робота з вирощування розсади квітів, догляду за рослинами у парниково-тепличному комплексі, квітниках, навчально-дослідній ділянці формує в учнів трудові       на­вички, екологічну свідомість, сприяє професійному самовизначенню.

Важливе значення має навчально-дослідна робота з різними групами рослин у напрямах: інтродукція та акліматизація, способи розмноження

квітково-декоративних рослин, селекція. В процесі дослідної роботи учні вчаться спостерігати природу, аналізувати і узагальнювати отримані знання з подальшим застосуванням при створенні квіткових композицій і букетів, виготовленні навчальних посібників. Значна увага приділяється профорієн­тації вихованців, яка здійснюється під час екскурсій до зелених господарств, ботанічних садів, під час зустрічі з вченими та фахівцями виробництва, при проведенні науково-практичних конференцій.

Керівник гуртка надає перевагу формам і методам занять, які сприяють розвитку творчих здібностей вихованців. Форми занять: навчальні, виїзні, дослідницькі; проведення практичних робіт, екскурсій, конкурсів-виставок, вікторин, написання рефератів, складання планів, проектів озеленення, фітодизайну приміщень тощо.

Методи занять: візуальні, кінестетичні, аудіальні, полімодальні.

Формами контролю за результативністю навчання є підсум­кові, залікові заняття, опитування, захист творчої роботи, участь у конкурсах, виставках.

 

Перший рік навчання, початковий рівень

 

НАВЧАЛЬНО-ТЕМАТИЧНИЙ ПЛАН

 

з/п

 

Назва розділу

Кількість годин

теоретичних

практичних

усього

 

Вступ

4

4

8

1.

Історія квітництва

8

6

14

2.

Однорічні квітково-декоративні рослини

10

14

 

24

 

3.

Дворічні квітково-декоративні рослини

8

10

18

4.

Багаторічні квітково-декоративні рослини

10

14

24

5.

Квітково-декоративні рослини захищеного ґрунту

16

18

34

6.

Розмноження  квітково- декоративних рослин

10

20

30

8.

Основи дослідницької роботи

8

10

18

 

Підсумок

6

4

10

 

                                              Разом:

80

100

180

 

 

ЗМІСТ ПРОГРАМИ

 

Вступ (8 год.)

Теоретична частина. Сучасний стан квітникарства в Україні. Різноманітність квіткових та квітково-декоративних рослин, їх значення у житті людини. Роль ботанічних садів, парків, заповідників та заказників в охороні рослинного світу. Червона книга. Представники місцевої флори, занесені до Червоної книги України,

Практична частина. Екскурсія до оранжереї, теплиці, зимового саду з    метою ознайомлення з квітковими рослинами.

 

Розділ 1.  Історія квітникарства (14 год.)

Теоретична частина. Розвиток культури квітів у різні історичні епохи   розвитку суспільства. Мистецтво аранжування квітів у народних звичаях та обрядах.

Сучасні досягнення науки та виробництва у селекції та агротехніці      вирощування квітів. Економічні основи квітникарства.

Практична частина. Підготовка рефератів про відомих квітникарів,     ботаніків, селекціонерів. Участь у підготовці та проведенні тижня  флористики,  фітодизайну та лозоплетіння, свята квітів. Екскурсія до ботанічного саду, садово-паркового господарства, теплиці.

 

Розділ 2. Однорічні квітково-декоративні рослини (24 год.)

Теоретична частина. Однорічні квітково-декоративні рослини.      Різноманітність однорічників: квітучі, декоративно-листяні, виткі, килимові, сухоцвіти. Агротехніка вирощування однорічних квітково-декоративних рослин. Квіти в легендах та переказах, традиційні українські квіти. Однорічні злакові рослини. Використання однорічних квітів у фітодизайні інтер'єру приміщень та флористиці.

Практична частина. Календар безперервного квітування. Визначення од­норічних квітів за зовнішніми ознаками. Збирання, очищення і зберігання насіння однорічних квітів. Виготовлення гербарію та колекцій насіння         однорічників. Складання букетів і композицій із засушених квітів, злаків і сухоцвітів. Вегетативне та генеративне розмноження однорічників. Екскурсія до тепличного господарства.

 

Розділ 3. Дворічні квітково-декоративні рослини (18год.)

Теоретична частина.  Різноманітність дворічних квітково-декоративних рослин. Особливості росту і розвитку. Агротехніка вирощування дворічних  квітково-декоративних рослин. Використання дворічників в озелененні та флористиці. Роль гарно квітучих дворічних квітів в зовнішньому озелененні. Дворічники в букеті. Традиційні українські дворічники.

Практична частина. Створення колекції насіння дворічних квітів.  Визначення схожості насіння. Висівання насіння у закритий ґрунт, вирощування розсади. Виготовлення гербарію. Об'ємне засушування квітів. Використан­ня дворічників у зимовому букеті та композиції. Догляд за рослинами. Закладання дослідів з квітковими рослинами. Екскурсія до ботанічного саду чи  об'єктів захищеного фунту.

 

Розділ 4. Багаторічні квіткові рослини (24год.)

Теоретична частина. Багаторічні квіткові рослини. Цибулинні та бульбо-  цибулинні рослини. Кореневищні та бульбокореневі рослини.

Ліани. Малопоширені багаторічники. Вегетативне та генеративне              розмноження багаторічників. Квіти в народних переказах, легендах, літературних творах.

Використання багаторічних квітів у міксбордерах, солітерних та групових посадках, альпінаріях і рокаріях.

Практична частина. Підготовка насіння до зберігання. Визначення схо­жості насіння. Виготовлення гербарію, колекції насіння. Зимово-весняна вигонка багаторічників. Створення букетів та композицій з багаторічників. Об'ємне засушування багаторічних квітів. Підготовка рефератів на тему «Кві­ти в народних переказах, легендах, літературних творах».

 

Розділ 5. Квітково-декоративні рослини захищеного ґрунту (З4 год.)

Теоретична частина. Вимоги рослин до умов вирощування в захищеному ґрунті (температура повітря, вологість повітря, освітлення). Світлолюбні та тіньовитривалі, посухостійкі та вологолюбні рослини. Біологічні особливості вирощування рослин пустель, тропіків та субтропіків — трав'янисті, дерево­подібні рослини, ліани і сукуленти. Гарно квітучі кімнатні рослини. Лікарські кімнатні рослини. Рослини для прохолодних приміщень. Рослини для великих приміщень. Догляд за кімнатними та оранжерейними рослинами. Способи розмноження. Шкідники рослин захищеного ґрунту, механічні і біологічні методи боротьби з ними. Кімнатні рослини на варті домашнього затишку.

Практична частина. Складання картотеки найбільш поширених кімнат­них та оранжерейних рослин. Правила етикетування кімнатних рослин.         Фе­нологічні спостереження за ростом та розвитком рослин. Догляд за квітково-декоративними рослинами: підживлення органічними та мінеральними добривами, знищення шкідників, боротьба з хворобами. Складання землесумішей для кімнатних рослин. Екскурсія до зимо­вого саду, оранжереї чи ботанічного саду.

 

Розділ 6. Розмноження квітково-декоративних рослин (30 год.)

Теоретична частина. Способи розмноження квіткових та декоративно-листяних рослин. Насіннєве розмноження. Штучне запилення. Підготовка насіння до посіву.

Вегетативне розмноження: поділ куща, бульб, цибулин, бульбоцибулин; вусами, кореневищем, відводками; живцювання (стеблові, кореневі, листові), щеплення. Укорінення та стимулятори росту.

Практична частина. Розмноження кімнатних квітів поділом. Розмноження кімнатних квітів листовими живцями. Розмноження квітково-декоративних рослин стебловими живцями. Розмноження квітково-декоративних рослин кореневими живцями. Підготовка та висівання насіння. Догляд за квітково-декоративними рослинами. Екскурсія до квіткового господарства.

 

Розділ 7. Основи дослідницької роботи (18 год.)

Теоретична частина. Досягнення науки і передовий досвід у квітникарстві. Методика наукових досліджень у квітникарстві. Основні терміни методики        на­укових досліджень. Методи наукових досліджень. Елементи методики, їхній вплив на точність польового досліду. Класифікація польових дослідів. Вимоги до польового досліду. Планування, закладання і проведення дослідів. Статистичний ана­ліз результатів досліджень. Тематика дослідів, які проводяться на навчально-дослідній земельній ділянці, теплиці.

Практична частина. Розроблення дослідницького проекту. Закладання дослі­дів за завданням вчених, фахівців. Ведення документації досліду (щоденник, по­льовий журнал, звіт). Фенологічні спостереження. Агротехнічні заходи. Статистична обробка результатів досліджень. Формулювання висновків і пропозицій. Виготовлен­ня наочних посібників. Підготовка до участі в конкурсах дослідницького ха­рактеру. Участь у науково-практичній конференції.

Екскурсії до науково-дослідних установ, ботанічного саду.

 

Підсумок (10 год.)

Підведення підсумків роботи гуртківців. Завдання на літо. Презентація результатів проекту.

 

ПРОГНОЗОВАНИЙ РЕЗУЛЬТАТ

Вихованці мають знати:

-   групи рослин, що використовуються у зовнішньому озелененні;

-   агротехніку вирощування квітково-декоративних рослин;

-   основні правила складання букетів та композицій.


Вихованці мають вміти:

-   розпізнавати різні види квітково-декоративних рослин;

-   вирощувати квітково-декоративні рослини закритого та відкритого ґрунту;

-   вести щоденник спостережень, польовий журнал;

-   створювати різні види квіткового оформлення.

 

-   Вихованці мають набути досвід:

-   проведення дослідницької роботи;

-   вирощування квітково-декоративних рослин;

-   догляду за квітково-декоративними рослинами.

 

Другий рік навчання, основний рівень

 

НАВЧАЛЬНО-ТЕМАТИЧНИЙ ПЛАН

 

з/п

Назва розділу

Кількість годин

теоре-

тичних

практич-них

усього

 

Вступ

6

_

6

1.

Інтродукція квітково-декоративних рослин     

4

4

8

2.

Об'єкти захищеного ґрунту

6

12

18

3.

Особливості вирощування кімнатних

рослин

8

12

20

4.

Мистецтво квіткової композиції

8

20

28

5.

Квітково-декоративні   елементи   в  ландшафтному дизайні

12

18

30

6.

Декоративні дерева і кущі в озелененні

10

12

22

7.

Основи дослідницької роботи

6

12

18

8.

Озеленення території навчально-виховного закладу

12

12

24

 

Підсумок

-

6

6

 

                                                      Разом:

72

108

180

 

 

ЗМІСТ ПРОГРАМИ

 

 Вступ (6 год.)

Теоретична частина. Естетико-екологічний потенціал квітникарства. Сучасне озеленення населених пунктів і закладів освіти. Традиційні українські квіти, дерева, кущі. Обрядове значення квітів.

Охорона дикорослих гарно квітучих рослин.

Практична частина. Закладання у колекційному відділку ділянки колекції підкісних квітково-декоративних рослин. Складання картотеки представни­ків місцевої флори, що підлягають охороні.

Екскурсія до парку.

 

Розділ 1.    Інтродукція квітково-декоративних рослин (8 год.)

Теоретична частина. Поняття про інтродукцію та акліматизацію рослин. Профілактичні та санітарні заходи. Акліматизація квітково-декоративних культур відкритого та захищеного ґрунту. Вивчення та введення в культуру дикорослих рослин, правила догляду за ними.

Практична частина. Розмноження та догляд за новими видами та      сорта­ми квітково-декоративних рослин. Фенологічні спостереження за розвитком рослин у теплиці, на навчально-дослідній земельній ділянці, у природі. Рос­лини Червоної книги України.

 

Розділ 2.   Об'єкти захищеного ґрунту (18 год.)

Теоретична частина. Типи культиваційних споруд об'єктів захищеного ґрунту (теплиця, оранжерея, зимовий сад, парник). Призначення і асорти­мент рослин шкільної теплиці. Квітково-декоративні рослини. Вигонка дво­річних та багаторічних квітів у теплиці. Вирощування однорічників на зріз. Гідропоніка.

Використання парників (вирощування розсади одно-, дво-, багаторічних квітів, живцювання декоративних кущів тощо).

Роль органічних та мінеральних добрив у вирощуванні квітів захищеного ґрунту. Ґрунтові суміші.

Основні вимоги та методи проведення дослідницької роботи в теплиці. Економічне обґрунтування експлуатації тепличного господарства.

Практична частина. Вегетативне розмноження різних груп квітів.       Пере­саджування кімнатних рослин. Інтегрований захист кімнатних рослин від шкідників і хвороб. Складання графіка та проведення поточного догляду за рослинами в теплиці. Підготовка ґрунтових сумішей.

Екскурсія до тепличного комплексу, зеленого господарства.

 

Розділ 3.   Особливості вирощування кімнатних рослин (20 год.)

Теоретична частина. Історичні відомості та легенди про квіти, що викорис­товуються у зовнішньому озелененні. Основні види кімнатних квітів та осо­бливості їх вирощування. Правила внесення добрив для підживлення   кімнат­них рослин. Правила догляду за кімнатними квітами.

Фітодизайн. Правила розміщення кімнатних квітів в інтер'єрах. Сучасний дизайн зимових садів, інтер'єрів. Фітокомпозиції.

Практична частина. Догляд за кімнатними рослинами. Оформлення інтер'єру закладу освіти кімнатними рослинами. Визначення необхідності пересаджування рослин. Етикетування та виготовлення паспортів кімнатних рослин. Складання довідника та календаря квітування найбільш поширених кімнатних рослин. Складання календаря підживлення кімнатних рослин. Створення фітокомпозицій. Фенологічні спостереження за ростом та         розвитком квітів у теплиці чи оранжереї.

Екскурсія до ботанічного саду чи оранжереї.

 

Розділ 4.    Мистецтво квіткової композиції (28 год.)

Теоретична частина. Розвиток європейської школи флористики та фітодизайну. Вегетативний (природний), декоративний стилі.

Основні форми композиції. Симетрія і асиметрія. Контраст. Фурнітура, упаковка. Підбір ваз, кошиків, підставок.

Практична частина. Підбір та підготовка рослинного матеріалу.   Виготовлення букетів. Створення композицій та оформлення виставки. Українські традиційні квіти у європейській флористиці. Створення тематичних композицій. Участь у конкурсі «Новорічна композиція».

Екскурсії до квіткової крамниці, відвідування виставок квітів.

 

 Розділ 5.   Квітково-декоративні елементи у ландшафтному дизайні (30 год.) Теоретична частина. Сучасний дизайн парків, скверів, міст, сіл, закладів освіти, приватних садиб. Стилі оформлення (регулярний та природний). Квітково-декоративні елементи квітників (клумби, рабатки, бордюри,          міксбордери, групові та солітерні посадки тощо).

Газон — невід'ємний елемент квітково-декоративного оформлення. Види трав для газону.

Вертикальне озеленення. Рослини для вертикального озеленення.

Основні види квітково-декоративних композицій (партер, квітники,    розарій, жоржинарій, екзотарій, альпінарій, змішані бордюри, оформлення     відкритих водойм).

Практична частина. Створення проектів зовнішнього озеленення школи, позашкільного навчального закладу. Підбір рослин для закладання клумб,  міксбордерів. Догляд за газоном. Підбір рослин для бордюрів, рабаток.

Екскурсії до зелених господарств. Ознайомлення з професіями квітникаря, агронома, озеленювача, ландшафтного дизайнера. Озеленення навчального закладу або своєї садиби. Догляд за висадженими рослинами на клумбах. Участь  у конкурсі «Галерея кімнатних рослин».

 

Розділ 6.     Декоративні дерева і кущі в озелененні (22 год.)

Теоретична частина. Садово-паркова архітектура. Найбільш поширені дерева і кущі, які використовуються в озелененні. Використання хвойних порід у створенні парків, озелененні міст і сіл. Біологічні особливості декоративних дерев та кущів. Основні способи розмноження декоративних дерев та кущів. Догляд за ними у різні пори року. Досягнення науки у створенні нових сортів декоративних кущів, хвойних порід.

Практична частина. Розроблення проекту озеленення. Закладання       дендрарію. Заготівля та укорінення живців декоративних дерев, кущів, догляд за  ними. Закладання розсадника, догляд за ним. Виготовлення гербарію,   колекції насіння, плодів декоративних дерев і кущів.

Екскурсії до  розсадника, ботанічного саду, парку.

 

Розділ 7.   Основи дослідницької роботи (18 год.)

Теоретична частина. Методика проведення дослідницької роботи з квітникарства. Інновації та інноваційна діяльність у квітникарстві.

Практична частина. Закладання дослідів. Проведення фенологічних спостережень. Оформлення документації. Виготовлення наочних посібників. Підготовка до участі у науково-практичних конференціях, конкурсах. Екологічні експедиції.

Екскурсія до тепличного господарства , науково-дослідної установи.

 

 

Розділ 8.    Озеленення території навчально-виховного закладу (24год.)

Теоретична частина. Вибір стилю та підбір квітково-декоративних рослин для зовнішнього озеленення навчального закладу.

Влаштування квітників. Створення газону та правила догляду за ним. Квіткове оформлення газону.

Особливості ландшафтного проектування в загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладах. Основні вимоги до планування, розміщення квітково-декоративних рослин на навчально-дослідній ділянці.

Агротехніка вирощування квітів на навчально-дослідній ділянці та у квітниках.

Практична частина. Вирощування розсади квітів. Пікірування розсади квітів. Висаджування клумб та догляд за ними. Участь у трудовій акції Парад квітів біля школи. Складання каталогу квітів колекційної ділянки.

Екскурсія до парку, зеленої зони міста.

 

         Підсумок(6 год.)

Практична частина. Презентація рефератів, альбомів та дослідницьких робіт. Підготовка виставки робіт. Догляд за квітковими рослинами на клумбах.

 

Прогнозований результат

 

Вихованці мають знати:

-   групи рослин, що використовуються у внутрішньому озелененні;

-   агротехніку вирощування квітково-декоративних рослин;

-   основні види сучасного озеленення та фітодизайну приміщень.

 

          Вихованці мають вміти:

-    розпізнавати різні види квітково-декоративних рослин;

-   вирощувати квітково-декоративні рослини захищеного ґрунту;

-   вести щоденник спостережень;

-   створювати різні види квіткового оформлення.

 

Вихованці мають набути досвід:

-   проведення дослідницької роботи;

-   вирощування квітково-декоративних рослин;

-   догляду за квітково-декоративними рослинами.

 

Орієнтовний перелік обладнання

 

Обладнання спеціалізоване: декоративні горщики та кашпо для квітів, ємкості для практичних робіт, вази, декоративні плошки;

Інструменти: секатори, ножиці побутові, лопатки, сапки, лопати садові, ножі, садові ножиці, підставки, кошики;

Матеріали: ґрунтосуміші, дренаж, квітково-декоративні рослини, фурнітура, дріт, папір, ватман, скоч, анкор, тейп-стрічка, оазис, декор, живі квіти та зелень.

 

ЛІТЕРАТУРА

1.   Заверуха Б. В.  Квіти дванадцяти місяців / Б. В. Заверуха. — К. : Урожай, 1986. 176 с.

2.   Залотницький Л. Ф. Квіти в легендах і переказах / Л. Ф. Залотницький.   К. : Урожай, 1992. – 196 с.

3.   Коляда М. Г. Тайны растительного мира. Удивительные факты из жизни растений / М. Г. Коляда. – Донецк : ООО ПКФ «БАО», 2006. – 272 с.

5.    Кохно Н. А. Деревья и кустарники декоративных городских насаждений / Н. А. Кохно. – К. : Наукова думка, 1991. – 234 с.

6.                Куприенкова И. В.  Все о цветах и букетах / И. А. Куприенкова.                М. : РИПОЛ класик, 2005. – 192 с.

7.                Миронова Г. В. Великолепные сухие и искуственные цветы и букеты /        Г. В. Миронова. – М. : РИПОЛ класик, 2005. – 256 с.

8.                Приходько С. Н. Цілюща флора у вашій кімнаті / С. Н. Приходько. –           К. : Наукова думка, 1990. – 145 с.

9.             Пронников В. А. Икебана или Вселенная, запечатленная в цветах / В. А. Пронников. – М. : Наука, 1990. – 205 с.

10.       Родина В. А. Цветоводство в школе / В. А. Родина. – М. : Просвещение, 1994. – 245 с.

11.           Родионова С. В. Пособие цветовода-любителя / С. В. Родионова. —          М. : Цитадель, 2000. – 342 с.

12.        Ханова С. А. Все о цветах и зкзотических растениях в вашем доме /     С. А. Ханова. – Ярославль : Академия развития, 2006. – 235 с.

13.        Школьник Ю. Растения. Полная знциклопедия / Ю. Школьник. – М. : Эсмо, 2006. – 256 с.

14.       Черевченко Т. М. Довідник квітникаря-любителя / Т. М. Черевченко. – К. : Урожай. – 1994. – 368 с.

15.          Цветы в доме и фитодизайн. Серия : «Мир увлечений». — М. : ООО «Аде- лант», 2006. – 480 с.

16.       Куприенкова-Заверуха Б. В. Рослини Червоної книги / Б. В. Куприенкова-Заверуха, Ю. С. Шемшученко. – К., 1985. – 136 с.

19. Корниенко Т. С. Искусство цветов : Иллюстрированное методическое пособие по технике аранжировки цветов / Т. С. Корниенко, И. И. Добруцкий. – К. : МСВП «Компютерные системы», 1992. – 175 с.

 20. Приходько С. Н. Приусадебное цветоводство /   С. Н. Приходько, М. Д. Михайловская. – К. : Урожай, 1991. – 120 с.

21. Сироватська Л. С.  Азбука квітникаря / Л. С. Сироватська, А. Гречишкіна, Є. Ш. Білорусець. – К. : Урожай, 1993. – 165 с.

22.   Червона книга України / Відп. ред. К. М. Ситник. – К. : Наукова думка,  1980. – 504 с.