1 2 3 4

Програма гуртка "Квітковий дивосвіт" молодший та середній шкільний вік, автор: Власюк І.М.

10 березня 2017 - Администратор

РІВНЕНСЬКА ОБЛАСНА ДЕРЖАВНА АДМІНіСТРАЦІЯ

УПРАВЛІННЯ ОСВІТИ І НАУКИ

комунальний заклад „станція юних натуралістів”

Рівненської обласної ради

 

ПОГОДЖЕНО

 

Протокол засідання науково-

методичної ради Рівненського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти

   

22.06.2016   02

 

ЗАТВЕРДЖЕНО

 

Наказ управління освіти і науки

Рівненської обласної державної адміністрації

      

         01.09.2016   403

 

 

 

 

Навчальна програма з позашкільної освіти

еколого-натуралістичного напряму

гурток „Квітковий дивосвіт”

1 рік навчання

 

 

 

 


 

м. Рівне-2016 

 

Автор:

Власюк Інна Миколаївна – керівник гуртків комунального закладу  „Станція юних натуралістів” Рівненської обласної ради;

 

Рецезенти:

Давидюк Наталія Юріївна – методист Рівненського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти, кандидат педагогічних наук;

 

Ровкач Ангеліна Василівна – головний спеціаліст відділу виховної роботи та соціального захисту дітей управління освіти і науки Рівненської обласної державної адміністрації;

 

Остафійчук Тетяна Василівна – директор, керівник гуртка-методист комунального закладу  „Станція юних натуралістів” Рівненської обласної ради;

 

Мороз Євдокія Павлівна – методиствищої категорії комунального закладу  „Станція юних натуралістів” Рівненської обласної ради;

 

    

 

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА

 

В умовах інтенсивного використання природних ресурсів і забруднення природного на­вколишнього середовища все більше значення набуває озеленення житла. Квітництво як галузь рослинництва, що зай­мається вирощуванням рослин, які необхідні для озеленення міст і сіл, прикрашання зовнішніх і внутрішніх інтер’єрів.

Програма розрахована на два роки навчання з учнями початкового  та середнього шкільного віку.

Мета програми  – формування у дітей ціннісного ставлення до природи у процесі оволодіння базовими знаннями з ботаніки, біології, екології, квітництва, аранжування.

Завдання:

-            створити умови для набуття учнями системи знань з ботаніки, біології, екології, квітництва, аранжування, ознайомлення з народною символікою квітів, легендами про них;

-            формувати в учнів уміння створювати квіткові композиції  (сад  у пляшці, бутоньєрки);

-         розвивати в дітей спостережливість, працелюбність, творчі якості;

-         виховувати ціннісне ставлення до природи.

Програмою передбачено вивчення кімнатних рослин, агротехніку, догляд за цими рослинами, що використовуються в озелененні й оформленні інтер’єру. Для кращого засвоєння тем більшу кількість годин відведено на практичні заняття.

Навчальна програма гуртка „Квітковий дивосвіт” побудована на основі програми гуртка „Юні квітникарі” рекомендованої Національним еколого-натуралістичним центром учнівської молоді, Міністерством освіти і науки України у 2004 році для гуртків еколого-натуралістичного напряму, у яку внесено зміни і доповнення.

Форми занять: навчальні, виїзні, дослідницькі; проведення практичних робіт, екскурсій, конкурсів-виставок, вікторин, написання рефератів, складання планів, проектів зовнішнього та внутрішнього озеленення.

    Поряд з груповими, колективними формами роботи проводиться індивідуальна робота з учнями, в тому числі при підготовці до дослідницьких проектів.

Методи занять: візуальні, кінестетичні, аудіальні, полімодальні. Важливе значення має навчально-дослідна робота з різними групами рос­лин у напрямах: інтродукція й акліматизація, способи розмноження квітково-декоративних рос­лин.

Контроль за засвоєнням вихованцями гуртка даної програми здійснюється через поточні перевірки знань та умінь впродовж усього навчання і з урахуванням результатів участі в дослідницьких проектах, обласних та всеукраїнських конкурсах.

Програма передбачає  навчання дітей молодшого та середнього  шкільного віку у на 1 рік навчання – 144 год. на рік (4 год. на тиждень). Кількісний склад навчальної групи —12-15 учнів.

Програма гуртка є орієнтовною. Керівник гуртка може вносити зміни та доповнення у зміст програми, плануючи свою роботу з урахуванням інтересів гуртківців, стану матеріально-технічної бази закладу.

У процесі дослідної роботи слід навчити учнів спостерігати за природою, аналізу­вати й узагальнювати отримані знання з подаль­шим їх застосуванням.Значну увагу слід приділити про­форієнтації учнів, яка здійснюється під час екс курсій до зелених господарств, парків, під час зустрічей з фахівцями.

 

Основний  рівень, перший рік навчання

 

НАВЧАЛЬНО-ТЕМАТИЧНИЙ ПЛАН

 

з/п

Назва розділу

Кількість годин

 

 

 

 

Теоре­тичні заняття

Прак­тичні заняття

Разом

1

Вступ

 

2

-

2

2

Охорона навколишнього природного середовища як потреба особистості та суспільства

 

3

5

8

3

Історія розвитку квітництва

2

3

5

4

Однорічні квітково-деко­ративні рослини

11

14

25

5

Дворічні квітково-декора­тивні рослини

5

10

15

6

Багаторічні квітково-де­коративні рослини

 

 

8

13

21

7

Найпоширеніші кімнатні та оранжерейні рослини

 

8

12

20

8

Складання букетів і ком­позицій із квітів та з іншо­го природного матеріалу

10

20

30

9

Підготовка та проведення дослідницької роботи

8

18

26

10

Підсумкове заняття

2

-

2

 

Всього:

52

92

144

 


 

ЗМІСТ ПРОГРАМИ

1. Вступ (2 год.)

Теоретична частина.

Значення рослин у житті людини. Квіти багатство України і невід’ємна частина життя людини.

Екскурсія територією Станції юних натуралістів.

 

2. Охорона навколишнього природного середовища як потреба особистості та суспільства (8год.)

Теоретична частина.

Природні багатства Рівненщини та їх охорона.Червона книга України. Державні заповідники. Ботанічні сади.Заповідні території рідного краю.Представники місцевої флори, занесені до Червоної книги України.Екологічні експедиції, участь школярів у справі охорони природи.

Практична частина.

Створення картотеки рідкісних рослин місце­вої флори.Екскурсії до Ботанічного заказника загальнодержавного значення „Вишнева гора”, Рівненського парку-пам’ятки садово-паркового мистецтва м. Т.Г.Шевченка, обласного краєзнавчого музею у відділ природи.

 

3. Історія розвитку квітництва (5год.)

Теоретична частина.

Розвиток культури квітів у різні історичні епо­хи. Мистецтво аранжування квітів у народних звичаях і обрядах.Сучасні досягнення науки та виробництва у ви­веденні нових сортів.

Практична частина.

Написання рефератів про професію квітни­каря, вченого-ботаніка.

Проведення Свята квітів, Свята урожаю.

Екскурсіїпо місту, до зелених господарствдля ознайомлення з різними вида­ми озеленення й асортиментом квітково-декора­тивних рослин.

 

4. Однорічні  квітково-декоративні  рослини(25 год.)

Теоретична частина.

Квітково-декоративні однорічні рослини, їх різноманітність та найбільш поширені види нашої місцевості. Агротехніка однорічних квітково-декоративних рослин. Квіти в легендах і переказах, традиційні українські квіти. Різноманітність однорічників – квітучі, декоративно-листяні, виткі, килимові, сухоцвіт. Основні правила складання композицій і букетів з однорічних квітів.

Практична частина.

Складання календаря безперервного цві­тіння.Визначення однорічних квітів за зовнішні­ми ознаками.Збирання, очищення та зберігання насіння однорічних квітів.Виготовлення гербарію,  колекцій насінняоднорічників.Складання букетів і композицій.Вегетативне та генеративне розмноженняоднорічників.

Екскурсіїв тепличний комплекс Станції юних натуралістів, до тресту „Зелене господарство”.

 

5. Дворічні квітково-декоративні рослини (15 год.)

Теоретична частина.

Різноманітність, ріст і розвиток, основи агро­техніки дворічних квітково-декоративних рослин. Використання дворічників в аранжуванні. Роль квітучих дворічних квітів у зовнішньому озеле­ненні. Дворічники в букеті. Традиційні українські дворічники.

Практича частина.

Збирання та зберігання насіння дворічних квітів.Визначення схожості насіння.Висівання у відкритий ґрунт, вирощуваннярозсади.Виготовлення гербарію.Об’ємне засушування квітів.Використання дворічників у зимових букетахта композиціях.Догляд за рослинами на навчально-досліднійземельній ділянці та в зовнішньому озелененні.

 

6.Багаторічні квітково-декоративні рослини(21 год.)

Теоретична частина.

Кореневищні та бульбокореневі рослини.Цибулинні та бульбоцибулинні рослини. Ліа­ни. Малопоширені багаторічники. Вегетативне та генеративне розмноження багаторічників. Різно­манітність троянд, їх використання в озелененні.Квіти в народних переказах, легендах, літера­турних творах.Багаторічні квіти в міксбордерах, солітерних і групових посадках, альпінаріях і рокаріях.Зимово-весняна вигонка багаторічників.Використання багаторічників для створення букетів і композицій. Об’ємне засушування бага­торічних квітів.

Практична частина.

Визначення посівнихякостей дворічних рослин.Оформлення гербарію,  колекції насіння,декоративних панно.Екскурсії в тепличний комплекс Станції юних натуралістів, до тресту „Зелене господарство”.

 

7. Найпоширеніші кімнатні та оранжерейні рослини (20 год.)

Теоретична частина.

Гарноквітучі квіти в нашому домі (фіалка, глоксинія та ін.). Кімнатні оранжерейні рослини, особливості вирощування. Строки і способи розмноження кімнатних рослин. Рослини куточка живої природи, які рекомендуються для шкіл і позашкільних закладів. Рослини в інтер’єрі школи. Світлолюбиві та тіневитривалі рослини, їх розміщення в класах, коридорах та холах школи. Різні грунтосуміші, пересаджування кімнатних рослин. Боротьба із шкідниками та хвороби кімнатних рослин.

Практична частина.

Складання оповідання про кімнатну рослину. Догляд за кімнатними рослинами. Етикетування кімнатних рослин. Підбір рослин для озеленення приміщень.Перегляд фільму.  Екскурсіядо квіткових павільйонів.

 

8. Складання букетів і квіткових композицій із квітів та з іншого природного матеріалу (20 год.)

Теоретична частина.

Створення квіткових композицій і букетівіз живих квітів. Правила і техніка складання. Термін зрізування. Обробка стебел. Вимоги до води. Сумісність різних живих квітів в одній вазі. Фурнітура й упаковка.Тематичні букети.

Практична частина.

Створення тематичних букетів. Весняні роботи по впорядкуванню клумб. ЕкскурсіядоРівненського парку-пам’ятки садово-паркового мистецтва   ім. Т.Г. Шевченка, квіткових павільйонів, відвіду­вання тематичних виставок квітів.

 

9. Підготовка та проведення дослідницької ро­боти (26 год.)

      Основні вимоги до проведення дослідів. Закладання дослідів. Ведення польових журналів. Оформлення щоденників, виготовлення наочних посібників. Підготовка дослідницьких робіт для участі у обласних та всеукраїнських конкурсах.

 

10. Підсумкова робота, участь у конкурсах(2 год.)

 

 

ЗАВДАННЯ НА ЛІТО

 1. Заготівля флористичного природного матеріалу для практичних робіт.

2. Майстер клас  з виготовлення віночка.

3. Складання гербарію  рослин.

4. Проведення фенологічних спостережень у природі за власним вибором.

5. Заготівля насіння.

6. Робота на НДЗД.

7. Екологічні екскурсії в природу:

-  ботанічний заказник „Вишнева гора”;

-  парк культури і відпочинку  ім. Т.Г. Шевченка;

-  Озеро Басів Кут.

 

 

                                  ПРОГНОЗОВАНИЙ РЕЗУЛЬТАТ

 

Вихованці мають знати:

-   групи рослин, що використовуються у зовнішньому озелененні;

-   агротехніку вирощування квітково-декоративних рослин;

-   основні правила складання букетів та композицій.


Вихованці мають вміти:

-   розпізнавати різні види квітково-декоративних рослин;

-   вирощувати квітково-декоративні рослини закритого та відкритого ґрунту;

-   вести щоденник спостережень, польовий журнал;

-   створювати різні види квіткового оформлення.

 

-   Вихованці мають набути досвід:

-   проведення дослідницької роботи;

-   вирощування квітково-декоративних рослин;

-   догляду за квітково-декоративними рослинами.

 


Орієнтовний перелік обладнання

 

Обладнання спеціалізоване: декоративні горщики та кашпо для квітів, ємкості для практичних робіт, вази, декоративні плошки;

Інструменти: секатори, ножиці побутові, лопатки, сапки, лопати садові, ножі, садові ножиці, підставки, кошики;

Матеріали: ґрунтосуміші, дренаж, квітково-декоративні рослини, фурнітура, дріт, папір, ватман, скоч, анкор, тейп-стрічка, оазис, декор, живі квіти та зелень.

 

ЛІТЕРАТУРА

 

1.   Заверуха Б. В.  Квіти дванадцяти місяців / Б.В.Заверуха. — К.: Урожай, 1986. 176 с.

2.   Залотницький Л. Ф. Квіти в легендах і переказах / Л.Ф. Залотницький.   К.: Урожай, 1992. – 196с.

3.   Коляда М.Г. Тайнырастительного мира. Удивительные фактыизжизнирастений / М.Г. Коляда. –Донецк: ООО ПКФ «БАО», 2006. – 272 с.

5.    Кохно Н.А. Деревья и кустарникидекоративных городскихнасаждений /Н.А. Кохно. – К.: Наукова думка, 1991. – 234 с.

6.    Корниенко Т. С. Искусствоцветов : Иллюстрированноеметодическоепособие по техникеаранжировкицветов / Т. С. Корниенко, И. И. Добруцкий. – К. : МСВП «Компютерные системы», 1992. – 175 с.

7.                Куприенкова И.В.  Все о цветах и букетах / И. А.Куприенкова. –М.: РИПОЛ класик, 2005. – 192с.

8.            Куприенкова-Заверуха Б. В. Рослини Червоної книги / Б. В.Куприенкова-Заверуха, Ю. С.Шемшученко. – К., 1985. – 136 с.

9.                Миронова Г.В. Великолепные сухие и искуственные цветы и букеты /        Г.В. Миронова. – М.:РИПОЛ класик, 2005. – 256 с.

10.                Приходько С. Н. Приусадебное цветоводство /   С. Н. Приходько, М. Д. Михайловская. – К. : Урожай, 1991. – 120 с.

11.           Приходько С. Н. Цілюща флора у вашій кімнаті / С.Н. Приходько. –К.: Наукова думка, 1990. – 145 с.

12.       Пронников В.А. ИкебанаилиВселенная, запечатленная в цветах / В.А. Пронников. – М.: Наука, 1990. – 205 с.

13.       Родина В. А. Цветоводство в школе / В.А. Родина. – М.: Просвещение, 1994. – 245 с.

14.          Родионова С.В.Пособиецветовода-любителя / С.В. Родионова. — М.: Цитадель, 2000. – 342 с.

15.          Сироватська Л. С. Азбука квітникаря / Л.С.Сироватська, А. Гречишкіна, Є.Ш. Білорусець. – К.: Урожай, 1993. – 165 с.

16.       Ханова С.А. Все о цветах и зкзотическихрастениях в вашем доме /     С.А. Ханова. – Ярославль : Академияразвития, 2006. – 235 с.

17.        Школьник Ю. Растения. Полнаязнциклопедия / Ю. Школьник. –М. : Эсмо, 2006. – 256 с.

18.       Червона книга України /Відп. ред. К. М. Ситник. – К. : Наукова думка,  1980. – 504 с.

19.       Черевченко Т. М. Довідник квітникаря-любителя / Т.М. Черевченко. – К. : Урожай. – 1994. – 368с.

20.       Цветы в доме и фитодизайн. Серия: «Мир увлечений». — М.: ООО «Аде-лант», 2006. – 480 с.