1 2 3 4

Програма гуртка "Екологічний театр" молодший, середній та старший шкільний вік, автор: Шехтер Л.М.

10 березня 2017 - Администратор

РІВНЕНСЬКА ОБЛАСНА ДЕРЖАВНА АДМІНІСТРАЦІЯ

УПРАВЛІННЯ ОСВІТИ І НАУКИ

КОМУНАЛЬНИЙ ЗАКЛАД «СТАНЦІЯ ЮНИХ НАТУРАЛІСТІВ»

 РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ

 

 

 

ПОГОДЖЕНО                                                       ЗАТВЕРДЖЕНО

 

Протокол засідання                                               Наказ управління освіти

науково-методичної ради                                     і науки Рівненської обласної 

Рівненського обласного                                        державної адміністрації

інституту післядипломної                                

педагогічної освіти                                                                10. 09. 2013  № 555

 

09. 09. 2013   03

 

 


 

Навчальна програма з позашкільної освіти  

еколого-натуралістичного напряму  

«Екологічний театр»

 

1 рік навчання

 

 


 

 

м. Рівне – 2013

 

Автор:

 

Шехтер Лілія Миколаївна - завідувач відділу організаційно-масової роботи, керівник гуртків-методист комунального закладу «Станція юних натуралістів» Рівненської обласної ради.

 

Рецензенти:

 

Давидюк Н. Ю., методист Рівненського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти, кандидат педагогічних наук.

Ровкач А. В., головний спеціаліст відділу виховної роботи та соціального захисту дітей управління освіти і науки Рівненської обласної державної адміністрації.

Остафійчук Т. В. – директор, керівник гуртків-методист комунального закладу «Станція юних натуралістів» Рівненської обласної ради.

Мороз Є. П. - методист комунального закладу «Станція юних натуралістів» Рівненської обласної ради.

 

 

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА

Актуальність навчальної програми «Екологічний театр» повязана з важливістю екологічного виховання дітей. Оскільки ми живемо у час екологічних катастроф, який породжує нові виклики для людства.

Серед підростаючого покоління найкраще розуміють живу природу юннати, розуміють біду від екологічної неосвіченості людства. Будучи інформованими про стан екологічної ситуації у своєму регіоні, в країні та на планеті в цілому, маючи необхідний об’єм екологічної освіти, юннати стають активними пропагандистами екологічних знань та екологічної культури. Однією з форм такої діяльності юннатів є робота екологічного театру.

Новизна навчальної програми полягає у  екологічному вихованні через розвиток сценічної майстерності шляхом участі вихованців у театральних постановках природоохоронного змісту.

В основу навчальної програми покладені авторські матеріали: екологічні казки, вистави, постановки, театралізовані дійства.

         Особливість театрального мистецтва в тому, що його природа синтетична, вона включає в себе інші види мистецтва – музику, танець, живопис, скульптуру. Вміло поставлена робота театрального колективу має допомогти виховати розвинуту особистість з високими духовними та фізичними якостями.

Гуртківці ознайомлюються з різними формами творчого спілкування, беруть участь у різноманітних заходах еколого-природоохоронного змісту, а також є учасниками благодійних акцій, походів та експедицій.

Програма створена для позакласної та позашкільної роботи з учнями молодшого, середнього та старшого шкільного віку і розрахована на один рік навчання.

Навчальна програма побудована на основі програми  для гуртків, секцій, творчих об’єднань позашкільних закладів суспільно-громадського та художньо-естетичного напрямку (театральний гурток «Околиця»), затвердженого Міністерством освіти і науки України, інститут змісту і методів навчання (Київ 1996 рік). До програми театрального гуртка внесено доповнення, що відображають  особливості навчально-виховної діяльності позашкільного навчального закладу еколого-натуралістичного профілю.

Мета програми – формування екологічної культури у молоді засобами театрального мистецтва.

Завдання:

-       набуття вихованцями системи знань у галузі екології та природокористування;

-       створити умови для формування в дітей умінь і навичок пропагування екологічно грамотної поведінки в природі засобами театрального мистецтва;

-       виховання у дітей та молоді екологічних  цінностей;

-       розвиток художньої уяви, творчої ініціативи, культури мови та спілкування.

Зміст програми відповідає загально-дидактичним принципам:  науковості, доступності, систематичності, послідовності, зв’язку з життям.

У календарно-тематичному плануванні передбачено виконання практичних завдань. Залучення дітей до театральної діяльності створює основу для розвитку екологічної та духовної культури, вміння правильно поводити себе в природі.

З огляду на вікові особливості учнів програмою передбачено використання різноманітних форм і методичних прийомів подачі матеріалу. Пропонується проведення ігрових занять, створення та інсценізація екологічних казок; участь в обласних та всеукраїнських масових еколого-натуралістичних заходах тощо.

Форми занять: теоретичні, практичні, екскурсії.

Під час практичних занять юннати опановують мультимедійні технології, навички роботи з технічними засобами, навчаються самостійно складати сценарії та добирати музичне оформлення до пєс на екологічну тематику.

Після вивчення кожної теми рекомендується проведення підсумкових занять: творчий звіт, пробний виступ на сцені, концертно-розважальні програми. Таким чином учні стають активними учасниками, що вимагає від них визначити  екологічні проблеми та віднайти мистецькі засоби  донесення до глядача важливості їх розв’язання та прийняття конкретних рішень, відбувається реалізація важливого принципу навчання – послідовності та доступності.

Форми роботи: індивідуальні, групові, колективні.

 

 

 

 

Основний рівень, перший рік навчання

 

                    НАВЧАЛЬНО-ТЕМАТИЧНИЙ ПЛАН

 

 Розділ, тема

Кількість годин

Теоретичні заняття

Практичні заняття

Разом

Вступ

4

2

6

Розділ 1. Перші кроки до акторської майстерності

8

10

18

1.1. Розкриття основних понять театрального мистецтва

2

4

6

1.2. Входження в роль

6

6

12

Розділ 2. Робота над виставою

6

30

36

2.1. Робота над сценарієм

6

6

12

2.2. Основи сценічної майстерності

6

6

12

2.3. Реквізити для вистави

6

6

12

Розділ 3. Підтримка діючого репертуару

6

42

48

3.1. Традиційний український Вертеп

2

14

16

3.2. Традиції українського народу

2

4

6

3.3. Постановка екологічних казок

4

22

26

Розділ 4. Практична діяльність

2

32

34

Підсумок

-

2

2

Разом

52

92

144

 

 

ЗМІСТ ПРОГРАМИ

 Вступ (6 год.)

        Знайомство з діяльністю екотеатру. Акторська етика. Визначення завдань на перше півріччя. Правила техніки безпеки. Підготовка до Дня юного натураліста. Репертуар та його значення для екотеатру

Екскурсія.

Територією Станції юних натуралістів.

 

Розділ 1. Перші кроки до акторської майстерності (18 год.)

1.1.         Розкриття основних понять театрального мистецтва (6 год.)

Теоретична частина. Історія розвитку театрального мистецтва. Акторська майстерність.  Міміка.

          Практична частина. Ритмічні вправи. Вокальні вправи.

1.2. Входження в роль (12 год.)

Теоретична частина. Техніка мови. Поняття діалог. Ведення діалогу. Театральний костюм. Грим. Декорації. Робота на сцені. Сценічна культура. Монолог. Читання монологу.                                                             

Практична частина. Розучування пісні. Моделювання костюмів з підручних матеріалів. Вокальні вправи. Підбір гриму для заданого образу.

 

        Розділ 2. Робота над виставою (36 год.)

        2.1. Робота над сценарієм (12 год.)

      Теоретична частина. Робота над сценарієм Новорічної вистави. Розподіл ролей першої дії.  Розподіл ролей другої дії вистави. Текст.

      Практична частина. Вправи на розвиток дикції.  Вокальні вправи. Розучування пісні. Підготовка до благодійного ярмарку. Складання сценарію. Робота над сценарієм благодійного ярмарку: розподіл ролей, читання сценарію.

      2.2. Основи сценічної майстерності (12 год.)

      Теоретична частина. Дикція. Сценічна мова.

      Практична частина. Сценічний образ. Постановка сценок (за сценарієм благодійного ярмарку). Робота над постановкою вистави. Підготовка конкурсно-розважальної програми благодійного ярмарку. Робота над Новорічною виставою: сценічна мова, інтонації, міміка. Репетиція окремих дій Новорічної вистави. Зведена репетиція на сцені. Пробний виступ. Робота над музичним оформленням Новорічної вистави. Генеральна репетиція Новорічної вистави.                              

       2.3. Реквізити для вистави (12 год.)

      Теоретична частина. Декорації. Сценічні костюми.

      Практична частина. Підготовка декорацій Новорічної вистави.  Робота над Новорічною виставою. Виготовлення костюмів для Новорічної вистави.

      Розділ 3. Підтримка діючого репертуару (48 год.)

      3.1.Традиційний український Вертеп (16 год.)

      Теоретична частина. Дійові особи Вертепу. Знайомство з вертепними виставами ХVІІІ ст. Сучасний Вертеп, його особливості та відмінності у порівнянні зі старовинним. Сценічна мова.

      Практична частина. Складання сценарію Вертепу. Робота над сценарієм Вертепу: розподіл та читання ролей. Вокальні вправи. Розучування колядок. Виступ на сцені. Вертеп. Традиції українського народу. Водіння Кози. Розучування пісні в рухах. Ритмічні вправи та ігри. Гра „Відгадай образ”.                                     

      3.2.Традиції українського народу (6 год.)

      Теоретична частина. Свято зустрічі весни. Стрітення. Сценічна мова. Місячник захисту первоцвітів. Танець.

      Практична частина. Сценка зустрічі зими з весною. Розподіл ролей, читання тексту. Голосова розминка. Робота над сценкою. Виступ на сцені. Екологічні ігри. Вокально-ритмічні вправи. Розучування пісень.                                                     

      3.3. Постановка екологічних казок (26 год.)

      Теоретична частина. Екологічна казка Пригода у лісі. Аналіз тексту. Розподіл ролей. Читання. Робота над текстом вистави.                                         

      Практична частина. Вокальні вправи. Музичний супровід до казки. Розучування пісень. Входження в роль. Драматургія. Репетиція казки на сцені. Художнє виконання казки. Агітаційна робота. Виготовлення листівки.

Знайомство з казкою Первоцвіт. Аналіз тексту. Характеристика персонажів. Розподіл ролей. Читання ролей. Репетиція окремих частин казки. Вокально-ритмічні вправи. Розучування вокальних і танцювальних частин казки. Генеральна репетиція казки на сцені. Виступ на сцені. Казка Первоцвіти

Екскурсії.

Новорічно-різдвяний фестиваль „Коляда”.

Екологічною стежкою до озера Басів Кут.

 

      Розділ 4. Практична діяльність (34 год.)

1.Участь в акції Чисте подвір’я.

2. Підготовка до фестивалю Свіжий вітер. Робота над сценарієм: читання тексту, розподіл ролей.

3.   Тиждень охорони навколишнього середовища. Операція Посади дерево.

4.   Підготовка до фестивалю Свіжий вітер. Репетиція виступу.           

5.   Вокально-ритмічні вправи. Вивчення пісень і танців до фестивалю Свіжий вітер”.             6.   Участь у фестивалі Свіжий вітер.                                                                                         

7.   Повторення репертуару. Вистава Пригода у лісі”.                        

8.   Показ вистави Пригода у лісі учням 1-4 кл. ЗНЗ.                        

9.   Повторення репертуару. Вистава Первоцвіти”.

10. Показ вистави Первоцвіти” на СЮН.

11. Повторення репертуару. Вистава Природа рідного краю”.         

12.  Показ вистави Природа рідного краю дітям дитячого садка.

13. Повторення репертуару. Вистава На весняній галявині”.

14. Показ вистави На весняній галявині дітям дитячого садка.

15. Повторення репертуару. Вистава-мюзикл Довга дорога в країну здоров’я”.

16. Показ вистави „Довга дорога в країну здоров’я” учням 5-6 кл. ЗНЗ  

     

        Підсумок  (2 год.)

Підбиття підсумків

ПРОГНОЗОВАНИЙ РЕЗУЛЬТАТ

 

       Вихованці мають знати:

-         основні етапи роботи над сценарієм;

-         техніку сцени.

-          

      Вихованці мають мати уявлення про:

-         театральне мистецтво;

-         сценографію;

-         акторську діяльність.

          Вихованці мають вміти:

-         практично використовувати емоційну пам'ять;

-         практично використовувати активну увагу;

-         практично використовувати активну уяву;

-         практично використовувати навички ансамблевості;

-         долати внутрішній конфлікт „актор-глядач”;

-         виконувати поставлене акторське завдання;

-         застосовувати елементи акторської майстерності;

-         імпровізувати;

-         спілкуватися з публікою;

-         триматися на сцені;

-         практично використовувати пам'ять фізичних дій.

 

          Вихованці мають набути досвід:

-         виявляти та реалізовувати свої творчі здібності;

-         розкривати свої таланти;

-         сценічної культури та майстерності.

 

Поняття, які повинні засвоїти вихованці

 


відчуття співпереживання;

емоційна  співучасть,

сценічна  дія, 

театральна  декорація, 

трагедія, 

комедія, 

маска, 

античний  театр,

театр  середньовіччя, 

різдвяна  та  пасхальна  драма, 

 комедія, 

імпровізація, 

театрально-видовищна  основа, 

поетичне  ставлення  людини  до  явищ  природи, 

календарна  обрядовість, 

перевтілення, 

художнє  узагальнення  дії, 

синтез  слова,  музики  і  танцю, 

компоненти  вистави, 

виразна  міміка. 

відшліфований  жест, 

трансформуватися  в  образ,

імітування  трудових  процесів, 

календарна  обрядовість, 

елемент  перевтілення, 

синтез  слова  і  музики, 

виконавська  культура  акторів, 

сценічне  спілкування, 

міміка, 

рухи

акторський  ансамбль, 

гармонійність  компонентів  вистави, 

сценічний образ – збірне  поняття, 

акторська  культура, 

метод  переживання, 

мистецтво  актора, 

сценічна дія,                                                  творчість  ансамблю,

створення  характеру, 

зміна  зовнішності, 

виявлення духовного світу персонажу,зовнішні  і  внутрішні  засоби  актора, 

емоційна пам’ять, 

здатність до  сценічного  спілкування, 

відчуття  ритму, 

засоби  художньої  виразності, 

словесний  діалог,

народний  театр, 

принципи стенографічного оформлення, 

драматичний  театр, 

музичний  театр, 

оперний  театр, 

театр балету,                                               театр  пантоміми, 

театр  оперети, 

театри  сатири,  комедії  драми, 

театр  юного  глядача, 

хореографічні   ансамблі, 

вокальні та хореографічні  номери, 

музично-хореографічні  образи, 

виконавська майстерність артистів, 

танець,

пантоміма, 

увертюра, 

речитатив, 

міміка, жести; 

єдність  сценічної  дії  і  музики, 

хор, 

класичні  і  характерні  танці, 

мюзикл,

роль  режисера  в  театрі, 

перевтілення  в  образ,  

образ  вистави, 

зображальні  засоби, 

створення  атмосфери  вистави, 

апаратура,

театральний костюм


 специфічна  техніка  руху  актора,                         театральний  грим,

 декорація, 

 

 


ЛІТЕРАТУРА

 

1.      Білоусов М. А. Актор у театрі / М. А. Білоусов. – К. : Державне видавництво образотворчого мистецтва і музичної літератури УРСР, 1960. – 59 с.

2.    Брудний Д. Бесіди про театр  / Д. Брудний. –  Львів. – 1983. – 47 с.

3.   Василько В. С. Микола Садовський і його театр / В. С. Василько. – К., 1962. – 46 с.

4.    Вінок спогадів про Заньковецьку : Збірник. – К., 1950. – 58 с.

5.     Коваленко П. Т.  Шляхи на сцену / П. Т. Коваленко. –  К., 1964. – 68 с.

6.       Крижацький Т. В. Поради керівнику драматичного гуртка  / Т. В. Крижацький. – К. : «Мистецтво», 1955. – 78 с.

7.       Курбас Л. К. Літературний спадок / Л. К. Курбас. – К. : «Мистецтво», 1988. –18 с.

8.     Лабінський М. П. Молодий театр («Ґенеза, завдання, шляхи») /  М. П. Лабінський. – К. : «Мистецтво», 1991. – 98 с.

9.        Марченко Т. В. Мистецтво бути глядачем / Т. В. Марченко. – К. : «Мистецтво», 1966. – 32 с.

10.     Мар'яненко І. Сцена, актори, ролі  / І. Мар'яненко. – К. : «Мистецтво», 1964. – 62 с.

11. Саксаганський П. К. Думки про театр / П. К. Саксаганський. – К., 1955. – 24  с.

12.   Славський Р.  К.  Мистецтво пантоміми  / Р. К. Славський. – К. : «Мистецтво». – 1962. – 29 с.

13.    Хорал В. П.  Зарубіжний прогресивний театр / В. П. Хорал. –  К. : «Знання». – 1963. – 43 с.

14.      Чайковський Д. К. Шляхи розвитку режисури як професії  / Д. К. Чайковський. – «КДІК», 1997. – 142-154 с.